Misja jednak możliwa

W przewidywalnych warunkach finansowania świadczeń zarządzanie szpitalami byłoby znacznie łatwiejsze...

Od samego przekształcenia publicznego szpitala pieniędzy nie przybędzie.

Jednak dobrze zarządzając spółką, zdecydowanie trudniej doprowadzić ją do ruiny niż SPZOZ. To jeden z wniosków z sesji pt. "Sytuacja finansowa placówek lecznictwa stacjonarnego w Polsce" w trakcie VI Forum Rynku Zdrowia.

Biorący udział w panelu menedżerowie ochrony zdrowia, samorządowcy oraz eksperci wskazywali na realne możliwości wychodzenia placówek z finansowych tarapatów.

Dzielili się także swoimi uwagami w sprawie odgórnych regulacji prawnych, mających - w założeniach - ułatwić szefom szpitali racjonalne zarządzanie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jest przykładem, że nawet najbardziej obciążone zobowiązaniami placówki mają szansę wyjść na prostą.

Wierzyciele też pomogli

Jeszcze w 2006 r. legnicki szpital, ze 150 mln zł zobowiązań, zaliczał się do niechlubnego grona trzech najbardziej zadłużonych lecznic w Polsce. Właśnie cztery lata temu samorząd wojewódzki powierzył kierowanie placówką Krystynie Barcik.

- Nie było łatwo, musieliśmy szukać różnych rozwiązań, ale udało się.

W październiku br. otrzymaliśmy decyzję wojewody dolnośląskiego o zakończeniu procesu restrukturyzacji - mówiła Krystyna Barcik.

Już w latach 2007-09 lecznica uzyskiwała dodatni wynik finansowy. - Oczywiście bardzo pomógł nam samorząd.

Olbrzymie zadłużenie niwelowane było różnymi metodami - wspomina dyrektor Barcik. - Skorzystaliśmy m.in. z ustawy o restrukturyzacji z 2005 r., umarzającej zobowiązania publicznoprawne oraz pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W znacznej mierze pomogli nam też wierzyciele, z którymi zawarliśmy korzystne ugody.

Nie obeszło się m.in. bez redukcji zatrudnienia. Krystyna Barcik podkreśla też rolę porozumień zawartych z sześcioma działającymi w placówce związkami zawodowymi. To bardzo ważne, gdyż w okresie największego zadłużenia lecznicy wynagrodzenia wypłacano w ratach oraz obniżony został odpis na fundusz socjalny.

Plan i determinacja

Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego, przedstawił sytuację finansową placówek prowadzonych przez samorząd wojewódzki w tym regionie, a także plan przekształceń i reorganizacji funkcjonowania pomorskich lecznic.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH