Profilaktyka i wprowadzenie nowych terapii to - zdaniem uczestników debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Cukrzyca typu 2 w Polsce - jak leczyć efektywnie" (Warszawa, 21 marca br.) - najważniejsze wyzwania w walce z tą chorobą w naszym kraju.

Relację z dyskusji zamieściliśmy w kwietniowym wydaniu Rynku Zdrowia (nr 4/2013) oraz w portalu rynekzdrowia.pl (serwis Diabetologia).

 

Po spotkaniu, redakcja Rynku Zdrowia skierowała do Ministerstwa Zdrowia pytania oparte na wnioskach i uwagach padających podczas debaty. Zapytaliśmy m.in. o następujące kwestie: Czy resort planuje w najbliższym czasie wpisanie insulin długodziałających dla chorych na cukrzycę typu 2 na listę leków refundowanych?

Czy planowane są działania na rzecz profilaktyki zachorowań na cukrzycę typu 2?

Poniżej odpowiedź przekazana nam przez rzecznika prasowego resortu zdrowia Krzysztofa Bąka.

* * * W rekomendacji nr 32/2013 z 18 marca 2013 r. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych zarekomendował objęcie refundacją produktu leczniczego Lantus (insulina glargine) we wskazaniach: pacjenci z cukrzycą typu 2 leczeni insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy oraz z HbA1c≥8% i/lub co najmniej jednym epizodem ciężkiej lub nocnej hipoglikemii zarejestrowanym w tym czasie oraz leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

W najbliższym czasie

przedmiotowy wniosek stanowić będzie przedmiot negocjacji cenowych Wnioskodawcy z Komisją Ekonomiczną.

Po wydaniu uchwały przez KE, minister zdrowia podejmie decyzję w przedmiocie finansowania leku Lantus w ww. wskazaniu, biorąc pod uwagę opinie ekspertów oraz możliwości płatnika publicznego.

Należy podkreślić, iż w 2010 r. rozpoczęto realizację nowego programu zdrowotnego pn.: "Narodowy program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym", składającego się z kilku modułów tematycznych, poświęconych profilaktyce określonej choroby, zaliczanej do grupy chorób cywilizacyjnych, a tym samym propagowaniu zdrowego stylu życia.

Głównym celem Modułu I ww.

programu pn.: "Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej POLHEALTH" jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz kobiet w okresie prokreacyjnym.

Programy będą kontynuowane

W ramach ww. programu podejmuje się szereg działań na rzecz popularyzacji norm żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych (m.in. poprzez dystrybucję następujących publikacji: "Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia", "Obiady szkolne z uwzględnieniem Dobrej Praktyki Higienicznej oraz systemu HACCP dla posiłków szkolnych", "Rekomendacje dla realizatorów żywienia z zakresu zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach" oraz "Przykładowe jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym <Śniadania, obiady, podwieczorki> opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia").

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH