Od 2010 roku NFZ zostanie podzielony na sześć funduszy.
Ich sieć powstanie po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i samorządami - zapowiedziała na konferencji prasowej w Sanoku minister zdrowia Ewa Kopacz.
- Chcemy decentralizacji płatnika.

To, co się działo dzięki monopolistycznej postawie płatnika, nie sprzyjało takim okręgom, jak choćby Podkarpacie. Będziemy mieli podzielony NFZ, a zgodnie z zapowiedzią, jaką złożyłam podczas obrad białego szczytu, nastąpi to w 2010 roku - mówiła Kopacz.
Zapewniła, że sieć ośrodków zostanie ułożona bardzo sprawiedliwie, a ona dołoży wszelkich starań, wysłucha uwag płynących ze środowiska medycznego i ze strony samorządów, jak powinno wyglądać rozmieszczenie tych sześciu funduszy.
Przypomnijmy, że fundusze mają działać w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Projekt przewiduje ponadto, że za cztery lata, obok publicznych funduszy, powstaną też prywatne.

Lepsza jakość usług

Podział NFZ ma przebiegać stopniowo.
W struktury sześciu regionalnych funduszy wejdą w całości obecne oddziały NFZ.
Dzięki temu przejmą wszystkie umowy i kontrakty ze świadczeniodawcami. Na tym etapie przekształcenia pacjenci nie będą mieli prawa wyboru funduszu.
Automatycznie zostaną przypisani do odpowiedniego regionalnego funduszu według miejsca zamieszkania. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że każdy z nich przejmie co najmniej 10 proc. ogółu osób ubezpieczonych w kraju - informuje Gazeta Prawna.
Już w 2010 roku fundusze zyskają jednak możliwość podpisywania umów ze szpitalami i przychodniami na terenie całego kraju, a nie tylko w swoim regionie.
Tym samym pacjenci będą mogli zmienić ubezpieczyciela. Mieszkaniec na przykład Mazowsza będzie więc mógł ubezpieczyć się w funduszu działającym na Śląsku.
- Nie jestem przekonany, czy to dobry czas na zajmowanie się formą płatnika, podczas gdy na rozstrzygnięcie czeka tyle ważniejszych kwestii - komentuje Bolesław Piecha z PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. - Na pierwszym planie powinna być dzisiaj organizacja nadzoru właścicielskiego nad szpitalami, finansowanie ochrony zdrowia, z naciskiem na pytanie, czy wprowadzamy środki alternatywne, czyli prywatne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH