Minister zdrowia tym razem został pediatra

Bartosz Arłukowicz: - Polityka to największa fascynacja mojego życia.

W Pałacu Prezydenckim 18 listopada br. odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu. Prezydent Bronisław Komorowski na premiera powołał Donalda Tuska, a ministrem zdrowia został, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Bartosz Arłukowicz. Już 20 listopada rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister, obecną marszałek Sejmu, Ewę Kopacz będą kontynuowane.

Przeciw, a nawet za Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji Arłukowicz wielokrotnie krytykował efekty prac legislacyjnych resortu zdrowia. Nie był m.in. zwolennikiem rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, przyjętego w 2011 r. - Żadna z tych ustaw tak naprawdę nie projektuje i nie planuje, w jaki sposób możemy skrócić kolejkę pacjentów do lekarza - mówił.

Przewidywał, że przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy niewiele zmieni w kwestii dostępu do lekarzy, ale wpłynie na sytuację finansową lecznic: - To samorządy będą skazane na walkę z zadłużeniem swoich szpitali - podkreślał.

- Będzie miał okazję popracować, spojrzeć na to chłodnym okiem. Jest na pewno dobrze merytorycznie przygotowanym fachowcem do tego, żeby ochroną zdrowia się zajmować - mówi o Bartoszu Arłukowiczu rzecznik rządu. Nowy minister powiedział, że na pytania dotyczące działań resortu zdrowia odpowie na przełomie listopada i grudnia. Wtedy także przedstawi swoje priorytety. Zadaniem Ewy Kopacz, wybór Arłukowicza na ministra zdrowia to dobra decyzja premiera: - Jeżeli ktoś decyduje się wejść do rządu, to znaczy, że akceptuje jego dotychczasowe prace. Dlatego uważam, że będą one kontynuowane.

Kopacz, jeszcze jako minister zdrowia, wielokrotnie zapowiadała, że w nowej kadencji Sejmu zamierza przedstawić sześć kolejnych ustaw zdrowotnych. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH