Muszę powiedzieć, że to stanowisko doktora Bukiela, który jest przewodniczącym Związku Zawodowego Lekarzy, jest z (

Polskie prawo nie pozwala na pobieranie opłat od osób ubezpieczonych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej w sytuacji chęci ominięcia kolejki. Był taki projekt, żeby zmienić obecny stan prawny w czerwcowym projekcie ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 października. W rządowym projekcie artykuł 167 (…) miał wprowadzić taką możliwość, że pacjent, jak chce zrezygnować ze swoich uprawnień, to może to zrobić i zapłacić pełną cenę, żeby ominąć kolejkę. Niestety, w parlamencie żaden z posłów ani lewicy, ani prawicy, ani Platformy Obywatelskiej czy PiS-u, ani SLD czy SDPL nie poparł tego rozwiązania, w związku z czym zostało wykreślone z projektu ustawy.
(…) Oczekuję jako obywatel od władzy publicznej i dlatego tak sprawuję urząd ministra zdrowia, że prawo, jakie mamy będzie przestrzegane i że zasada legalizmu będzie decydować o postępowaniu urzędów publicznych. Natomiast prawo możemy zmienić. W tym przypadku prawo stanowi jednoznacznie, że tych opłat nie można pobierać i takie stanowisko co roku przedstawia rzecznik praw obywatelskich, bo w ubiegłym roku również była podobna sytuacja w przypadku niektórych przychodni w Warszawie. Przypomnę, że wówczas jedna z gazet warszawskich skierowała doniesienie do prokuratury przeciwko kilku przychodniom, które zaczęły pobierać opłaty. Ja otrzymałem kilka tygodni temu w tej samej sprawie list od rzecznika praw obywatelskich, który potwierdził swoje stanowisko dotychczasowe i poparł mnie w tych działaniach.
Tak więc prawo dzisiaj mówi, że opłat pobierać nie można, należy dyskutować nad tym, pytać i świadczeniodawców, ale również obywateli, czy prawo w tym punkcie należy zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH