Minister wypowiedział profesorowi

21 lipca br. wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, w porozumieniu z ministrem zdrowia Ewą Kopacz, odwołał prof. Macieja Krzakowskiego z funkcji dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie. Profesor pozostał na stanowisku konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej.

Jak wynika z informacji, które Rynek Zdrowia uzyskał w Ministerstwie Zdrowia, powodem odwołania profesora była głównie trudna sytuacja finansowa Centrum i organizacja kolejek pacjentów w przyszpitalnej przychodni. Decyzję "przypieczętowało" omyłkowe usunięcie niewłaściwej nerki pacjentowi tego szpitala.

Zdecydowały wskaźniki

Na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Centrum, do czasu rozstrzygnięcia procedury konkursowej, Ewa Kopacz powołała prof. Mariana Reinfussa.

Przypomnijmy, że dyrektor warszawskiego Centrum Onkologii sam podawał się do dymisji ponad rok temu, po trudnej rozmowie z minister zdrowia, która zażądała od niego konkretnych wyników i działań. Złożył rezygnację. Wówczas nie została ona przyjęta.

Tym razem było inaczej. - Głównym i najważniejszym powodem aktualnej decyzji jest nie najlepsza sytuacja ekonomiczna Instytutu - mówił w wywiadzie udzielonym portalowi rynekzdrowia.pl wiceminister Andrzej Włodarczyk.

Precyzował: - W ciągu ostatnich dwóch lat ulegała ona pogorszeniu. Przemawiają za tym wskaźniki, z którymi nie sposób dyskutować. Pan profesor obejmował placówkę z wynikiem dodatnim, w tej chwili jest ponad 24 mln zł straty. Do tego dochodzi wskaźnik rentowności netto minus 0,6 w 2009 roku i minus 1,22 w 2010 roku. Wprawdzie szpital zachowuje płynność finansową, jednak sytuacja nie jest dobra.

Wiceminister potwierdził, że na decyzji zaważyły też medialne doniesienia dotyczące warunków i kolejek, w jakich pacjenci Centrum oczekują na przyjęcie w przychodni, opublikowane po kontroli Rzecznika Prawa Pacjenta w Centrum Onkologii.

- Poczekalnia była budowana na około 200-300 osób. W tej chwili przychodzi tam ponad tysiąc osób dziennie - tłumaczył sytuację dr Jerzy Giermek, będący w Centrum do lipca zastępcą dyrektora ds. lecznictwa.

Feralny wpis dotyczący nerki

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister Andrzej Włodarczyk przyznał, że do wręczenia wypowiedzenia profesorowi Maciejowi Krzakowskiemu doszło kilka dni po operacji, podczas której pacjentowi usunięto zdrową nerkę, a nie tę zajętą przez nowotwór.

- Z całą pewnością tego typu błąd wskazał na istnienie nieprawidłowości proceduralnych. To jest sprawa organizacji szpitala. Dlatego nie będę udawał, że to nie miało również jakiegoś wpływu na całokształt oceny działania zarządzającego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH