Studenci mogą uratować finanse łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki

Czy instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zostanie zlikwidowany z powodu wynoszącego około 120 milionów złotych zadłużenia? Wiele wskazuje na to, że jego organ założycielski, czyli minister zdrowia, może zdecydować się na taki krok, ale nie będzie on oznaczał zamknięcia tej znanej w całym kraju lecznicy. Szpital nie zmieni też swojej funkcji.
To na razie tylko projekt - koncepcja eksperckich głów. Wiadomość o możliwości daleko idących zmian w organizacji Instytutu pojawiła się w prasie akurat podczas lekarskich strajków. Część środowiska odebrała ten sygnał jako ministerialną wendetę za odmowę świadczenia pracy.
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas pytany przez dziennikarzy o powody, dla których akurat teraz dyskutuje się na temat ewentualnej upadłości Centrum, zapewniał, że nie chodzi o żadne retorsje wobec lekarzy, lecz o racjonalną decyzję.
A strajk przynoszący szpitalowi miesięcznie 6 mln zł strat jedynie przyśpieszył tempo prac nad wariantem likwidacyjnym.
Jak sprawdziliśmy, istotnie - jeszcze w kwietniu 2006 roku minister zdrowia powołał komisję składającą się z przedstawicieli szpitala, ministerstwa i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która miała zaproponować rozwiązanie poprawiające stan finansów Instytutu.
Już wtedy pojawił się pomysł włączenia Centrum Zdrowia Matki Polki do struktur Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ostatecznie komisja w nieco zmienionym i poszerzonym składzie osobowym 8 czerwca tego roku sporządziła raport, w którym przedstawiła racje przemawiające za taką reorganizacją.
Według autorów raportu połączenie ICZMP z UM spowodowałoby pełne zbilansowanie szpitala i byłoby korzystne również dla uniwersytetu.
Skąd taki pomysł? Zaskakujące, ale w dysponującym doskonałą kadrą naukową i najlepszym sprzętem szpitalu, jakim jest ICZMP, do niedawna w ogóle nie prowadzono zajęć ze studentami medycyny. - To grzech, żeby w takim szpitalu, jak nasz i do tego posiadającym sale wykładowe i konferencyjne nie szkolili się studenci, w sytuacji gdy Uniwersytet Medyczny się rozwija i brakuje mu bazy dydaktycznej - mówi prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH