Pomysł władz dąbrowy górniczej na profilaktykę krążeniową i cukrzycową

W Dąbrowie Górniczej trwa zakrojony na dużą skalę program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy. Do około 80 tys. mieszkańców, którzy ukończyli 18. rok życia, Urząd Miasta rozesłał w minionym roku ankiety pozwalające samodzielnie wyliczyć ryzyko zapadnięcia na te choroby. W tym roku takie ankiety otrzyma co najmniej kilkanaście tysięcy osób.
Jeśli ilość czynników ryzyka wskazanych przez ankietowanego jest duża, kwestionariusz automatycznie staje się skierowaniem na bezpłatne badania profilaktyczne.
- Osoba, która otrzymała ankietę, po przeczytaniu zawartych tam informacji, jest w stanie sama policzyć swój współczynnik BMIoraz ocenić inne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić do zachorowania na chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę. Kwestionariusz zachęca, aby w razie niepokojących wniosków wypływających z analizy wypełnionej ankiety, mieszkańcy zdecydowali się na wizytę u lekarza - mówi Artur Borowicz, dyrektor Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, a do niedawna naczelnik wydziału zdrowia i pomocy społecznej Urzędu Miasta.
Ankietowani są pytani m.in. o wysokość ciśnienia, czy uprawiają jakieś formy aktywności fizycznej, czy palą tytoń, czy w rodzinie występowały przypadki chorób układu krążenia lub cukrzycy. Osoby, które podejrzewają u siebie zwiększone ryzyko zapadnięcia na zawał serca, mogą bezpłatnie zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów. Natomiast "potencjalni" cukrzycy uzyskują bezpłatny dostęp do badań hemoglobiny glikowanej i ogólnego badania moczu.
- Do badań diagnostycznych przystąpiło około 3400 osób - ocenia prezydent Dąbrowy Górniczej Jerzy Talkowski. - Analiza wyników wykazała, że np. u 622 osób, czyli u ponad 18% badanych, stwierdzono przekroczenie normy poziomu cukru we krwi.
Na realizację programu profilaktyki miasto przeznaczyło dotąd 132 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH