Na gospodarczej mapie kraju województwo pomorskie jawi się jako region względnego dostatku. Poziom życia jego mieszkańców - jak się wydaje - nie ma jednak prostego przełożenia na wskaźniki zdrowotne. A te raczej alarmują, niż uspokajają.

Uważana za mówiącą wiele o poziomie życia liczba zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych (jeden z podstawowych wskaźników WHO) wynosiła w tym regionie w 2007 roku 6,4 przy średniej dla Polski - 6,0. Województwo plasuje się na niekorzystnym 4-5. miejscu w kraju pod względem liczby zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi. Jest za to krajową potęgą we wszczepieniach kardiowerterów-defibrylatorów.
- Zastanawialiśmy się w gronie onkologów i specjalistów medycyny społecznej skąd ta, relatywnie wysoka, umieralność na nowotwory w regionie. Nie mamy niestety pogłębionych badań, ale można przypuszczać, że wynika ona ze specyfiki Trójmiasta. To aglomeracja charakteryzująca się dużym ruchem mieszkańców prowadzących bardzo intensywny i niezdrowy tryb życia, wykonujących stresującą pracę - rozważa Jerzy Karpiński, dyrektor Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku.

O zdrowiu strategicznie

Z drugiej jednak strony o mieszkańcach Wybrzeża wiadomo i to, że w ostatnich latach bardziej zaczynają dbać o zdrowie. Świadczy o tym np. ogromne zainteresowanie programem profilaktycznych badań płuc u palaczy. Został on opracowany w Akademii Medycznej w Gdańsku. Program finansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który przekaże milion euro, i przez Pomorski Urząd Marszałkowski, który przeznaczył na ten cel 630 tys. zł, miał pozwolić na tomograficzne przebadanie 8 tysięcy osób. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było wyłączyć telefony zgłoszeniowe.
- Myślimy teraz o badaniach dla co najmniej 40 tys. mieszkańców Pomorza z grupy ryzyka. Chętnych jest tak dużo, że nie możemy pozostać obojętni na takie pospolite ruszenie - mówił niedawno dziennikarzom Leszek Czarnobaj, zdrowotny wicemarszałek województwa pomorskiego.
W województwie pomorskim, dzięki wspólnym wysiłkom uczelnianego środowiska medycznego i władz samorządowych, opracowana została strategia, jaka ma obowiązywać w ochronie zdrowia do 2013 roku. Program "Zdrowie dla Pomorzan" - bo o nim mowa - wymienia m.in. kardiologię jako jeden z priorytetów. Zapisano tam, że w regionie ma powstać sieć centrów zawałowych leczących ostre zespoły wieńcowe (OZW), w których przy zastosowaniu technik kardiologii inwazyjnej będą ratowani pacjenci z rozwijającym się zawałem. Zamiar zrealizowano.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH