Miejsc powinno wystarczyć

W wiosennym przydziale etatów rezydenckich resort zdrowia przyznał ich mniej niż wio-sną w latach poprzednich. Mniejsza liczba rezydentur w wiosennym przydziale związana jest z sytuacją finansową państwa. Jednak mimo cięć, miejsc dla chętnych nie powinno zabraknąć - zapowiada ministerstwo.

- Podział rezydentur w specjalizacjach podstawowych został dokonany w następujący sposób: wszystkie dziedziny - po jednej rezydenturze, przy czym w niektórych specjalizacjach priorytetowych, w których zgłoszono największe zapotrzebowanie na rezydenturę, przyznano po dwie rezydentury. W specjalizacjach szczegółowych przyznano po jednej rezydenturze w dziedzinach priorytetowych - informuje Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowo, według rzecznik a, w postępowaniach kwalifikacyjnych wiosennych zawsze obserwowane jest mniejsze niż jesienią zainteresowanie rozpoczęciem specjalizacji, w tym również w trybie rezydenckim.

- Wobec posiadanych środków budżetowych na 2010 r., możliwe jest uruchomienie 500 rezydentur na wio-snę, co - jak widać na przykładzie poprzednich postępowań - w dużej części zaspokoi zapotrzebowanie - zaznacza Piotr Olechno.

Na dowód nasz rozmówca przytacza statystyki dotyczące niewykorzystanych wiosną miejsc rezydenckich w latach poprzednich. W latach 2008-09 po postępowaniach kwalifikacyjnych (wiosennych) ostatecznie zwrócono:

  • w roku 2008 - 569 rezydentur (z przyznanych 1100)
  • w roku 2009 - 802 rezydentury (z przyznanych 1500).

- Co prawda wiosną przyznano mniej etatów rezydenckich, ale jesienią będzie ich więcej niż w ubiegłym roku. W sumie na cały 2010 rok przewidziano 2500 etatów rezydenckich, czyli tyle samo, co w roku ubiegłym - podsumowuje rzecznik resortu zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH