Do końca 2008 r. Polska musi dostosować poziom tytoniowej akcyzy do minimum obowiązującego w Unii - z obecnych 42 do 64 euro za tysiąc sztuk papierosów

Nie ulega wątpliwości, że palenie tytoniu szkodzi zdrowiu. Krucjata antynikotynowa, o ile będzie skuteczna, jednym może pomóc, a innym (przynajmniej na początku)...
zaszkodzić! Jeśli bowiem założyć, że statystyczny palacz puszcza z dymem rocznie bez mała 2 tysiące złotych, a w Polsce nałogowo pali ok. 9 mln ludzi, to co byłoby, gdyby w przyszłym roku kilka milionów rodaków rzuciło ten nałóg? Cieszyć się, czy martwić? Teoretycznie taki cud może się zdarzyć. I tylko śnić o tym, by się on wydarzył.
Pamiętać należy jednak, że antynikotynowa kampania nie jest bezbolesna.
Nie tylko dla nałogowców, ale także dla tych, którzy z nich żyją... Bo z jednej strony państwo boleje nad tym, że jego obywatele trują się, a z drugiej - wpływy z podatków i akcyzy na wyroby tytoniowe są niebagatelne. W 2006 r. wyniosły one 11,7 mld złotych, co stanowiło 7% wpływów budżetu Rzeczypospolitej! Logiczne więc jest, że nie można - na d ł u ż s z ą m e t ę - Panu Bogu świecić świeczkę, a diabłu ogarek. Skuteczna walka z nikotynizmem przekładać się musi na widoczny spadek grupy uzależnionej od tytoniu.
Mniej palących to mniejsze wpływy - prędzej czy później - do budżetu z tytułu akcyzy. Mniejsza produkcja na rynek wewnętrzny musi wywołać reperkusje wśród 200 tys. osób utrzymujących się z pracy w branży tytoniowej i jej pokrewnych.

Pójdą z torbami?

W Polsce z 21 tys. hektarów zbiera się aktualnie ok. 50 tys. ton tytoniu. Dziś uprawa jest opłacalna dla 60 tys. rolników, bo obowiązują unijne dopłaty bezpośrednie.
Komisja Europejska odchodzi od nich.
I w tym roku Unia będzie dopłacała, ale do hektara (uprawy), a nie kilograma (zebranego tytoniu).
O zmianie w strukturze dopłat dla plantatorów tytoniu Unia zdecydowała w 2003 r. Polska wytargowała 3-letni okres przejściowy. W tym czasie dopłacano i do produkcji, i do obszaru uprawy.
W 2006 r. nasi producenci tytoniu otrzymywali ok. 55 euro dopłaty obszarowej do każdego hektara oraz ok. 1,7 euro do każdego kilograma liści tytoniowych.
Od tego roku nie będzie dotacji do kilograma.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH