Między domem a szpitalem

Dzienne domy opieki medycznej (DDOM) to nowy rodzaj placówek medycznych, które Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić za unijne pieniądze. Mają być przeznaczone dla osób niesamodzielnych, zwłaszcza po 65. roku życia. Przyjęty przez resort harmonogram zakłada, że konkurs dla podmiotów zainteresowanych uruchomieniem i prowadzeniem DDOM zostanie ogłoszony jeszcze w drugim kwartale tego roku.

O planach związanych z tworzeniem tych placówek wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera informowała m.in. podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki senioralnej. Z kolei podczas kongresu "Obywatel Senior" tłumaczyła, że placówki te mają być formą pośrednią między leczeniem szpitalnym a pobytem w domu.

Najważniejszym zadaniem

dziennego domu opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi będzie rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia pacjentowi sprawności i zdolności do funkcjonowania w środowisku - informuje portal rynekseniora.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

- Niemniej ważna będzie kontynuacja leczenia i realizacja zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej. Ponadto to świadczenie zdrowotne będzie również obejmować przygotowanie pacjenta i jego opiekunów do samoopieki i samodzielnej pielęgnacji oraz edukację zdrowotną - dodaje.

Konkurs na prowadzenie domów zostanie ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

- W ramach tego konkursu realizowane będzie działanie pn. "Wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi poprzez rozwój alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (w tym osobami starszymi)" - informuje Krzysztof Bąk.

Kto może wystartować?

Z informacji na temat projektu utworzenia DDOM - przedstawionej przez Krzysztofa Górskiego, naczelnika Wydziału Instytucji Wdrażającej PO KL Ministerstwa Zdrowia - wynika, że w konkursie będą mogły startować podmioty lecznicze posiadające umowę z NFZ, funkcjonujące w systemie ochrony zdrowia co najmniej od 1 stycznia 2012 r.

Startujący w konkursie ma także określić sposób zapewnienia trwałości projektu przez okres co najmniej trzech lat po zakończeniu finansowania pozyskanego w ramach konkursu. Wartość dofinansowania do projektu wynosić ma maksymalnie 1 mln zł.

Projektodawca może złożyć nie więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie projektu (niezależnie, czy jako beneficjent, czy partner projektu). W konkursie premiowane będą podmioty świadczące usługi w ramach POZ.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w ramach projektu powstanie 40 dziennych domów opieki medycznej. Każdy z nich w czasie trwania projektu obejmie opieką i wyleczy minimum 90 pacjentów. Zgodnie z założeniami resortu co najmniej 80% pacjentów ma pozytywnie ocenić funkcjonowanie placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH