Miedź wygrywa z drobnoustrojami

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy we Wrocławiu jest pierwszą lecznicą w kraju, która zdecydowała się na wyposażenie jednego z oddziałów (nefrologia) w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (Cu+).

To grupa metali, w skład której wchodzi czysta miedź i jej stopy, ma naturalną zdolność do szybkiego likwidowania bakterii, wirusów i grzybów osiadających na jej powierzchni, nawet przy wysokim obciążeniu bakteryjnym.

- Większość drobnoustrojów, która osiedliła się w naszym szpitalu, jest już uodporniona na wszystkie antybiotyki. Miedź Cu+ może być bardzo pomocna w rozwiązaniu tego problemu - mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Oddział Nefrologiczny w tej jednostce został wyposażony między innymi w klamki, stojaki na kroplówki, uchwyty, poręcze czy wózki z miedzi Cu+. Łącznie zainstalowano blisko 600 miedzianych elementów.

Wszystko to w ramach pilotażowego programu pt. "Zastosowanie miedzi i stopów miedzi na powierzchniach dotykowych środowiska szpitalnego - analiza skuteczności przeciwdrobnoustrojowego działania miedzi", który został przeprowadzony we współpracy z Polskim Centrum Promocji Miedzi.

Rynek Zdrowia: - Jaki był zakres przeprowadzonego programu pilotażowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny we Wrocławiu? Prof. Wojciech Witkiewicz: - W ramach tego projektu Oddział Nefrologii szpitala wyposażono w elementy dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej oznaczonej symbolem Cu+ oraz przeprowadzono badania mikrobiologiczne mające na celu potwierdzenie przeciwdrobnoustrojowego działania miedzi.

Badania naukowe prowadzone na świecie potwierdziły, że stopy zawierające ponad 65% miedzi niszczą chorobotwórcze drobnoustroje oporne na większość współcześnie stosowanych antybiotyków. Natomiast badania przeprowadzone w USA wykazały, że 99,9% bakterii na powierzchniach wykonanych ze stopów miedzi ginie po dwóch godzinach.

Klamki, stojaki na kroplówki, poręcze ścienne w łazienkach, poręcze łóżek, spłuczki w toaletach, poręcze czy przełączniki światła - to tylko niektóre z elementów wyposażenia zainstalowanego w ramach pilotażowego projektu. Dla Oddziału Nefrologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu bardzo istotne jest utrzymanie czystości mikrobiologicznej, gdyż dializowani pacjenci oraz pacjenci po przeszczepach mają mocno obniżoną odporność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH