Mieć twardy kręgosłup

W Polsce wszystkie kliniki mające podpisany kontrakt z NFZ i przeprowadzające operacje na kręgosłupie każdego roku wykonują ok. 10 tys. takich zabiegów. Tymczasem w ocenie ekspertów, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa w tym zakresie, powinno być ich 6-8 razy więcej. W efekcie chorzy czekają na zabieg średnio ok. roku, a w najlepszych ośrodkach nawet do trzech lat.

Jak przyznaje prof. Wojciech Kloc, prezydent Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa i ordynator Oddziału Neurochirurgii PCT im. M. Kopernika w Gdańsku, bóle i dolegliwości kręgosłupa to druga po przeziębieniach przyczyna wizyt u lekarza.

Wprawdzie wśród tych dolegliwości tylko 1% chorych wymaga leczenia operacyjnego, jednak nie można zapominać o tym, że generują one inne poważne problemy, jak chociażby dolegliwości psychiczne związane z długotrwałym, uporczywym, trudnym do zniesienia bólem. To właśnie dolegliwości kręgosłupa zaliczane są do głównych przyczyn generujących bóle przewlekłe.

Choroba aktywnych zawodowo

- Kiedy dochodzi do przemieszczenia kręgów, zmian zwyrodnieniowych, które uciskają na nerwy czy rdzeń, chorzy przestają być zdolni do jakiejkolwiek aktywności, dlatego tak ważne są zabiegi operacyjne - tłumaczy prof. Kloc. - Trudno zrozumieć, dlaczego urzędnicy tyle uwagi poświęcają np. chorobom serca, których apogeum przypada na 70. rok życia, a nie zauważają problemu związanego z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.

Przecież te, według danych szacunkowych, mogą dotyczyć nawet 20% społeczeństwa we wszystkich grupach wiekowych, z czego aż 75% pacjentów stanowią osoby przed 65. rokiem życia, czyli głównie osoby w wieku produkcyjnym.

- Mając jednocześnie na względzie charakter schorzenia, prowadzący do przejściowej lub trwałej niepełnosprawności, leczenie operacyjne pozwala na przywrócenie w większości przypadków normalnej aktywności życiowej i znacząco poprawia jakość życia pacjentów w porównaniu z metodami konserwatywnymi - dodaje profesor.

Eksperci szacują, że coraz większa świadomość choroby i coraz bezpieczniejsze metody leczenia sprawiają, że konieczność przeprowadzenia operacji kręgosłupa może obejmować od 60 tys. do 80 tys. zabiegów rocznie.

Nowoczesna diagnostyka oparta na rezonansie magnetycznym pozwoliła na zwiększenie wykrywalności zmian zwyrodnieniowych i problemów związanych z wypadnięciem dysku. Szczególne znaczenie ma to u ludzi młodych, ok. 40 roku życia, których zmiany te eliminują z życia zawodowego.

- Operacje dyskopatii, czyli usunięcia wypadniętego dysku, stanowią ok. 80% wszystkich przeprowadzanych zabiegów na kręgosłupie. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie młodej jeszcze osoby do pełnej aktywności życiowej - tłumaczy prof. Kloc. Operacje te nie stanowią problemu i zwykle kończą się pełnym sukcesem.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH