Miało być więcej

Do tej pory w całej Polsce przekształcono w spółki 183 szpitale. Zmiana formy prawnej placówek miała korzystnie wpłynąć na ich wynik finansowy. Niestety, nie wszędzie tak się stało, a trend ku przekształceniom ostro wyhamował.

W2011 r. w życie weszła ustawa o działalności leczniczej. Miała zachęcić organy założycielskie szpitali do wdrażania przekształceń publicznych lecznic w spółki.

Na etapie tworzenia założeń

do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Liczba ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy - przyznaje Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jednak - jak tłumaczy rzecznik - od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej - 58 szpitali.

Chociaż - jak podkreśla Bąk - procedura przekształcenia publicznej placówki w spółkę przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej była bardziej skomplikowana (przekształcenie podmiotu poprzez jego likwidację) i czasochłonna, to temu procesowi poddano aż 125 szpitali i ponad 300 jednostek lecznictwa ambulatoryjnego.

Rynek Zdrowia postanowił sprawdzić, jak zmiana formy prawnej wpłynęła na wynik finansowy wybranych szpitali.

Bywa różnie

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie przekształcenia w spółki trzech placówek dopiero w 2014 r. Jak informuje Leszek Sobieski, dyrektor departamentu zdrowia UMWW, były to: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

- Obecna sytuacja finansowa przekształconych placówek jest stabilna. Jedynie kondycja Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A. nie jest w pełni zadowalająca i nie pozwala na pełną realizację planowanych inwestycji. Stąd podjęto decyzję o wejściu tego ośrodka na giełdę, celem pozyskania dodatkowych środków - wyjaśnia Sobieski.

O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces, przekonany jest dolnośląski samorząd. Maria Borzyszka, dyrektor wydziału restrukturyzacji ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wyjaśnia, że o kondycji podmiotu leczniczego nie decyduje wyłącznie forma organizacyjno-prawna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH