Odwlekanie zajścia w ciążę, otyłość, stres, choroby przenoszone drogą płciową, używki i zanieczyszczenie środowiska - to czynniki sprzyjające niepłodności.

Zostało to zauważone nawet przez Parlament Europejski, który w 2008 r. wezwał kraje członkowskie do zapewnienia prawa dostępu do technik rozrodu wspomaganego dla par.
- Szacuje się, że aby pomóc niepłodnym parom, należałoby wykonywać w Polsce ok. 30 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego, podczas gdy wykonuje się ich zaledwie kilka tysięcy - uważa prof. Jerzy Radwan, kierownik łódzkiej kliniki leczenia niepłodności Gameta, współtwórca pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia in vitro. Przez 18 lat kierownik Kliniki Ginekologii i Rozrodczości w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jedna na dziesięć par

Według danych przedstawionych przez profesora, po pierwszej próbie zapłodnienia ok. 30%, a po czterech próbach 80% kobiet udaje się zajść w ciążę.
Najczęstsze przyczyny niepłodności to choroby prowadzące m.in. do dysfunkcji jajowodów i zaburzeń owulacji. Istotnym problemem są również zaburzenia parametrów nasienia u mężczyzn. Czynnik męski stanowi ponad połowę przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro, kwalifikuje się niewielki odsetek par, które leczone są z powodu niepłodności.
- Na 10 par, po wykorzystaniu wszelkich innych metod leczenia, zaledwie jedna kwalifikuje się do in vitro. Pozostałym, w sposób klasyczny z pomocą farmakologiczną, chirurgiczną czy inseminacji domacicznej, udaje się doczekać upragnionego potomka - mówi prof. Jerzy Radwan.
Przeciwnicy stosowania zapłodnienia in vitro proponują parom naprotechnologię, czyli jak to określają, naturalną technikę wspomagania rozrodu. Prof.
Radwan jest sceptycznie nastawiony do tej metody: - Termin naprotechnologia jest nieporozumieniem, to przecież zwykłe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, które my, lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności, stosujemy u par chcących zajść w ciążę. Należą do nich m.in.: badania hormonalne, obserwacja śluzu szyjkowego, temperatury ciała czy laparoskopia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH