Meksykańskie fascynacje

30 czerwca 1520 roku hiszpańscy konkwistadorzy w pośpiechu zaczęli uciekać z azteckiej stolicy Tenochtitlan, po tym, jak Aztekowie wzniecili przeciwko Hiszpanom powstanie. Część z nich zginęła w walce, część utonęła, mając kieszenie wypchane azteckim złotem, inni zostali pojmani przez wrogów i trafili na ołtarze ofiarne.

Mając w zwyczaju składanie bogom ofiar z ludzi, kapłani rozcinali jeńcom pierś i wyrywali bijące jeszcze serce. Kilkanaście miesięcy później towarzysze broni przypuścili szturm na stolicę i położyli kres makabrycznej praktyce Indian.

Złoto i zróżnicowanie etniczne

Na ruinach świątyń azteckich bóstw zaczęły wyrastać kościoły katolickie i sanktuaria, powstawały misje i miejsca kultu religijnego. W miejscu dawnej azteckiej stolicy powstało Mexico City, największa metropolia współczesnego Meksyku i jedna z największych na świecie, licząca 25 mln mieszkańców.

- Nawet dzisiaj sztuka meksykańska potrafi być demoniczna. Ale to tylko jeden z jej elementów. Kraj zaskakuje niesamowitą kolorystyką, bogactwem różnych wpływów i kultur - nie ukrywa swojego podziwu dla sztuki meksykańskiej Stanisław Kasprzyk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych IMS Poland, zawodowo zajmujący się analizą rynku farmaceutycznego.

- Ze względu na swoją historię, strukturę społeczną i plemienne uwarunkowania kultura ta oferuje różnorodność. Wielowątkowość jest widoczna w sztuce ludowej. W jednych regionach mieszkańcy kultywują tkactwo, w innych pracują z miedzią, lustrami, metalem, drewnem, na korze. W tym, co tworzą, są znakomici - opowiada nasz rozmówca.

Od lat podróżuje po Meksyku w poszukiwaniu ciekawych eksponatów do swojej domowej kolekcji.

Ten kraj potrafi zachwycić. Hiszpanów przybyłych tu w XVI wieku skusiło złoto. Herman Cortez kazał spalić statki, które przycumowały do brzegów Jukatanu, by żołnierze nie mieli odwrotu od wyprawy w głąb nieznanego lądu. Konkwistadorzy z czasem zasymilowali się z ludnością tubylczą, mocno zróżnicowaną pod względem etnicznym.

Byli Aztekowie, Majowie i Olmekowie, Chichimekowie i Toltekowie, Zapotekowie i Mixtekowie, Taraskowie i Totonakowie, zamieszkujący wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, których kulturę z figurkami o roześmianych twarzach, mającymi chronić zmarłego przed niebezpieczeństwami w życiu pozagrobowym, kojarzy się dzi siaj jako pierwowzór dla wizerunków i postaci szkieletów sprzedawanych w dniu Zaduszek. W Meksyku Święto Zmarłych obchodzone jest radośnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH