Medyczny bilans 2016 roku

Nowatorskie zabiegi, przepisy poprawiające dostęp do leczenia, zwiększenie finansowania deficytowych terapii. W 2016 roku pozytywnych informacji w branży medycznej nie brakowało. O takich wydarzeniach i decyzjach chcielibyśmy pisać jak najczęściej.

Poniżej przedstawiamy subiektywny oraz - z oczywistych względów - skrótowy przegląd wydarzeń w mijającym roku, ważnych przede wszystkim dla pacjentów.

Maj

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wdrożenie od 2017 roku szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci w Polsce. Program tych szczepień ma kosztować 170 mln zł.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 31 października 2016 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom. Program ma być realizowany od 1 stycznia 2017 roku. O jego wdrożenie środowisko pediatrów zabiegało ponad dekadę. Jego wdrożenie oznacza także rewolucyjny wzrost budżetu na program szczepień ochronnych wynoszący ponad 100%.

Czerwiec

W życie weszło rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Podstawowe problemy kliniczne, które uwzględniono w standardach, to opieka okołoporodowa u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym, opieka okołoporodowa u pacjentki w ciąży bliźniaczej, postępowanie w przypadku porodu przedwczesnego, postępowanie w przypadku zwiększonego ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu oraz postępowanie w przypadku krwotoku położniczego.

Wdrożenie standardów poprawiło jakość opieki okołoporodowej i wyniki położnicze. W standardzie ujęto również zasady postępowania w opiece nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Także od czerwca 2016 r. świadczeniem gwarantowanym i finansowanym przez NFZ stała się terapia protonowa. W podkrakowskim Centrum Cyklotronowym Bronowice zaczęto przyjmować pacjentów.

NFZ finansuje terapię protonową w leczeniu nowotworów podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej u dorosłych oraz mięśniaków tkanek miękkich i kości u dzieci. Na listę świadczeń gwarantowanych traf iła też terapia protonowa nowotworów zatok obocznych nosa, nowotworów zarodkowych wymagających napromieniania osi mózgowo-rdzeniowej, a także wysoko zróżnicowanych glejaków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH