Medycyno, wróć do szkół

27 l istopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji pediatrzy oraz Rzecznik Praw Dziecka oceniali - podczas konferencji w Warszawie - stan zdrowia młodego pokolenia. Mówili także, co należy poprawić w organizacji opieki nad dziećmi.

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kalendarz szczepień jest skromny i nie wytrzymuje porównań z tymi w innych krajach Europy.

Więcej przesiewania!

- Możemy się co prawda pochwalić, że wyszczepialność w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień przekracza w kraju 90%. Jednak ze szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia korzysta zaledwie 10-15% dzieci - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Chybicka.

Tymczasem profilaktyka, ze względu na wiek rozwojowy pacjentów, jest ogromnie ważna w pediatrii. - Kalendarz szczepień obowiązkowych powinien być rozszerzony.

Przydałoby się też znacznie więcej projektów przesiewowych pozwalających na wykrycie wczesnych stadiów chorób.

Nadzór pediatryczny i świadomość społeczna w tej kwestii są niewystarczające - podkreśla prof. Chybicka.

Z badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że w Polsce jedynie 3% dzieci z dużych miast nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jednym z najpowszechniejszych jest choroba próchnicza. Jak się okazuje, problem ten dotyka 50% dzieci do 3.

roku życia, w grupie 6-latków już 85%, wśród 18-latków odsetek ten stanowi aż 96%. Dostęp do świadczeń w sprywatyzowanej stomatologii ma zaś jedynie 28% niepełnoletnich pacjentów.

- Dzieci w wieku przedszkolnym praktycznie nie są w kraju leczone przez stomatologów. Rodzice uważają, że nie warto inwestować w zęby, które i tak wypadną - stwierdza w rozmowie z nami prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Bez skierowania

Zdaniem lekarzy pediatrów, poprawę sytuacji mogłoby przynieść reaktywowanie medycyny szkolnej lub utworzenie punktów konsultacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Te mogłyby też przeprowadzać badania okresowe w szkołach i przedszkolach. Jak podkreśla prof. Alicja Chybicka, każde dziecko powinno minimum raz w roku zostać gruntownie przebadane.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, zapewnia, że tak się wkrótce stanie: - Wyprowadzenie medycyny ze szkół było błędem. Coroczne badania okresowe dla dzieci muszą zostać wprowadzone.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH