Medycyna kontra rak prostaty

- Kilka spośród nowoczesnych leków stosowanych w terapii raka prostaty opornego na kastrację wydłuża medianę przeżycia o kilka miesięcy - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia dr Tomasz Borkowski z Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jest jednak nadzieja, choć nie wiemy tego jeszcze do końca, że stosując najpierw jeden, a następnie drugi, trzeci lek itd., możemy uzyskać wydłużenie tego czasu, a miesiące mogą przejść w lata.

Rynek Zdrowia: - Co wiemy o zachorowalności i umieralności na raka prostaty? Jaką grupę wiekową mężczyzn najczęściej dotyka ten nowotwór? 

Dr Tomasz Borkowski: - W USA i Europie Zachodniej rak gruczołu krokowego wyprzedził już raka płuca i znalazł się na pierwszym miejscu pod względem zachorowalności, przy czym w Stanach Zjednoczonych zachorowalność na raka prostaty jest dwukrotnie częstsza niż na raka płuca, ale śmiertelność dwukrotnie mniejsza.

W Polsce nowotwory prostaty wyprzedziły nowotwory jelita grubego i znalazły się na drugim miejscu, po nowotworach płuca. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, publikowanego przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie, zachorowalność na raka prostaty wynosi około 9 tys. przypadków, a śmiertelność - blisko 4 tys. Ze względu na starzenie się społeczeństwa ten nowotwór będzie występował coraz częściej. Jest bardzo rzadko wykrywany u pacjentów poniżej 40. roku życia, bywa też wówczas bardzo nietypowy. Pomiędzy 40. a 50. r.ż. występuje zazwyczaj u mężczyzn, którzy mają obciążenia rodzinne, ale najczęściej chorują pacjenci po 50. r.ż. Szczyt zachorowań występuje jednak około 70. r.ż. Z badań autopsyjnych wiemy, że niemal u wszystkich mężczyzn około 90. r.ż. znajduje się zazwyczaj przynajmniej niewielkie ognisko tego nowotworu.

- W jaki sposób mężczyźni powinni badać się pod kątem raka prostaty?

- Jeśli chodzi o screening masowy, na razie wycofują się z niego kraje, w których był on bardzo powszechny, np. USA: wskazania ograniczane są tam do wieku, w którym badania przesiewowe są zalecane, tj. pomiędzy 55. a 69. r.ż. Trwają też badania, z których wynika, że osoby korzystające ze screeningu masowego odnoszą istotne korzyści, jednak musi upłynąć jeszcze wiele lat, zanim możliwe będzie oszacowanie bilansu zysków i strat.

Inną sprawą jest wczesne wykrywanie.

Jeśli ktoś jest zainteresowany swoim zdrowiem, a szczególnie, jeśli ma ku temu powody rodzinne (śmierć ojca, brata, dziadka, wujka z powodu raka stercza, głównie przed 65. r.ż.), wczesna diagnostyka jest wskazana. Proponuje się tu badanie PSA oraz badanie palcem przez odbytnicę (per rectum). Na ich podstawie ustalane są ewentualnie późniejsze wskazania do rozszerzenia diagnostyki o badania obrazowe i biopsję stercza lub do kontynuacji obserwacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH