W zakładach karnych robi się coraz ciaśniej. Lekarzy i pielęgniarek chętnych do pracy ubywa. Jaka przyszłość czeka naszą więzienną służbę zdrowia?

To nieprawda, że rok nie wyrok, a dwa lata, jak dla brata! To nieprawda, że w półotwartym kryminale, jest jak w sanatorium! To nieprawda, że za kratami siedzą sami niewinni! To nieprawda, że więzienie nie wypala! Wypala skazanych. Tych, którzy ich pilnują, też. Także i tych, którzy ich leczą… W końcu i ich od wolności - szczęśliwie tylko na czas pracy - oddziela regulamin i mur z "fryzurką" z drutu kolczastego.

Liczby z Polski

  • Mamy w kraju 85 zakładów karnych i 70 aresztów śledczych.
  • 31 marca 2007 r. przebywało w nich 91331 osób; w tym skazanych: 76647, tymczasowo aresztowanych: 14268 i ukaranych: 416. Wśród pozbawionych wolności w końcu marca było 2855 kobiet.
  • W 13 szpitalach więziennych w tym czasie leżało 1101 skazanych. Chorymi hospitalizowanymi i pacjentami w zakładach karnych i aresztach śledczych opiekuje się Więzienna Służba Zdrowia (WSZ).
  • 318 lekarzy zatrudnionych na całych etatach.
  • 933 lekarzy pracujących na niepełnych etatach.
  • 859 pełnoetatowych pielęgniarek.

Mjr Luiza Sałapa, rzecznik Służby Więziennej (SW), informuje o wydatkach na leczenie za kratami, poniesionych w minionym roku i zaplanowanych na 2007 r. Z tej informacji wynika, że:

  • Na leki w 2006 r. wydano 16,75 miliona zł; na usługi medyczne - 7,45 mln, a na zakup sprzętu medycznego ok. 5 mln zł.
  • W tym roku planuje się wydać na leki 13,1 miliona, na usługi medyczne - 5,9, a na zakup sprzętu tyle samo co w ubiegłym roku.

Mjr Sałapa informuje również, że nie planuje się budowy nowych szpitali, a przyszłość więziennej służby zdrowia "nie rysuje się w różowych barwach z powodu rosnących trudności z utrzymaniem i pozyskiwaniem kadry medycznej".

Podstawa prawna

Opieka zdrowotna należy się każdemu skazanemu. Temu, co na składki zdążył odprowadzić grube tysiące, jak i temu, który nie dał na nie ani grosza. O tym, co należy się skazanemu w kwestii ochrony jego zdrowia, stanowi Kodeks karny wykonawczy.
Art. 115 (136) § 1. Skazanemu zapewnia się bezpłatne świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne...
Z ogólnopolskiego portalu Służby Więziennej: "Świadczenia zdrowotne zapewnia się osadzonym w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, wchodzących w skład struktury organizacyjnej jednostek penitencjarnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH