Zmiany formy prawnej szpitali wymagają od samorządów nie tylko nakładów finansowych, ale i daru przekonywania do swoich zamierzeń opinii publicznej

Na początku 2009 r. chęć przekształcenia w spółkę i skorzystania ze środków na pokrycie zobowiązań publicznoprawnych w ramach tzw. planu B zgłosiło ponad 60 ZOZ-ów. Jednak w ostatnich miesiącach samorządowcy i dyrekcje publicznych szpitali wykazują w tym względzie większą wstrzemięźliwość. Z raportu resortu zdrowia wynika, że proces komercjalizacji przeszło w I półroczu br. tylko siedem SPZOZ-ów. Czy można zatem mówić o wyhamowaniu projektu "Ratujemy polskie szpitale"?

Dagmara Korbasińska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, przypomina, że plan B nie jest prostym przekazaniem środków z budżetu państwa do samorządu.

- Aby skorzystać z tego programu, dyrekcja szpitala, a przede wszystkim jednostka samorządu terytorialnego, musi wykonać ogromną pracę. To zrozumiałe, że na początku tych zakładów nie jest zbyt dużo, gdyż sam proces przewidziany w planie wymaga sporo czasu - tłumaczyła dyrektor Dagmara Korbasińska podczas debaty samorządo-wej w trakcie V Forum Rynku Zdrowia. Przyznała także, iż nastąpił "trudny moment" na podejmowanie takich decyzji, co jest zapewne związane z sytuacją finansową NFZ (niższe niż planowano wpływy ze składek).

Radni zdecydują

- Około 60 szpitali, o których mówiło się na początku tego roku, znalazło się jednak na ścieżce przekształceń. A proces ten zakończyło na razie kilka jednostek - zaznaczył Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego, nie ma wątpliwości: czas pożegnania z formułą SPZOZ-u jest coraz bliższy.

- Niedawno przez trzy godziny wyjaśniałem gościom z Anglii, co to takiego - mówił marszałek Czarnobaj. - Nie zrozumieli.

Pomorski samorząd wojewódzki od ponad roku przygotowuje się do prze-kształcenia swoich 18 szpitali, w tym 14 strategicznych. Ponieważ chodzi o stworzenie jak najbardziej stabilnej struktury, proste przekształcenie w spółki 14 placówek od początku było najniżej ocenionym rozwiązaniem. Rozważania dotyczyły raczej przekształceń w połączeniu z konsolidacją: w grę wchodził holding, trzy spółki lub jedna spółka. Po analizach dokonanych przez renomowaną firmę zewnętrzną, decyzja zapadła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH