Przewlekła choroba żylna - niedoceniony problem społeczny

Na chorobę żylną przyzwyczajeni jesteśmy patrzeć w Polsce jak na defekt kosmetyczno-estetyczny.
Ot, nieładne "pajączki" na nogach młodych kobiet. Rzadko przyglądamy się nogom starszych osób, na których bardzo często zobaczyć można ogromne żylaki, owrzodzenia.
Gorzej, że nóg tych nie oglądają podczas rutynowych badań także lekarze rodzinni. Zapewne zapominają, że problemy z krążeniem dotyczą nie tylko serca, ale też tętnic i żył. Może dlatego, że w polskim systemie opieki zdrowotnej refundowane jest leczenie serca, a nie krążenia obwodowego.
Ostatnie badania populacyjne przynoszą niepokojące dane - 47% kobiet i 38% mężczyzn cierpi na jedną z postaci niewydolności żylnej - teleangiektazje, żylaki, obrzęki, owrzodzenia, zmiany skórne.

Skumulowane czynniki ryzyka

- Choroba ta związana jest ze złym funkcjonowaniem zastawek żył powierzchniowych i głębokich - mówi prof. Arkadiusz Jawień, chirurg naczyniowy, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. - Choroba to stara, pojawiła się u ludzi wraz z przybraniem przez nich postawy wyprostowanej. Mechanizmem przystosowawczym do takiej pozycji ciała są właśnie zastawki zapobiegające wstecznemu odpływowi krwi, bowiem we wszystkich naczyniach krwionośnych krew przepływa jednokierunkowo. W tętnicach od serca do stóp, w żyłach w przeciwnym kierunku. Kiedy zastawki żylne nie funkcjonują prawidłowo, krew płynie w odwrotnym kierunku. To doprowadza do zalegania krwi w nogach i wszystkich późniejszych konsekwencji.
Ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby żylnej jest oczywiście u każdego inne, decydujące jest tu skumulowanie czynników ryzyka, wiek i predyspozycja genetyczna.
Późne stadia tej choroby dotyczą najczęściej ludzi starszych i biednych. A, niestety, konsekwencje nieleczenia są dość drastyczne - od żylaków i obrzęków kończyn na początku, do czynnego owrzodzenia goleni, nie mówiąc o znacznym pogorszeniu jakości życia, bowiem może być tak, że codzienne czynności są bardzo utrudnione, a czasami niemożliwe do wykonania. Chorzy mają ograniczoną sprawność fizyczną, pogorszone samopoczucie psychiczne, ograniczoną możliwość uczestnictwa w życiu społecznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH