Uczestnicy kwietniowej konferencji Rynku Zdrowia "Leki w Polsce 2007" mogli usłyszeć głosy zadowolenia z powodu pojawienia się na listach refundowanych nowych leków.

Ale padło też wiele gorzkich słów. Nadal sporo leków refundowanych w Europie jest niedostępnych dla polskich pacjentów, a tymczasem - jak powiedział doc.
Krzysztof Filipiak z Kliniki Kardiologii AM w Warszawie - na horyzoncie już pojawiają się nowe, które wkrótce będą refundowane w innych krajach, np.
związane z leczeniem otyłości.
Jak podkreślali sami kardiolodzy, właśnie oni - po ostatnich zmianach na liście refundacyjnej - mogą mieć najwięcej powodów do zadowolenia.
Zostało wprowadzonych kilka ważnych terapii, w tym bardzo nowoczesne leki hipotensyjne: klopidogrel i karwedilol.
Dzięki temu ten pierwszy jest teraz dostępny dla polskich pacjentów po zawale serca mięśniowego czy po niestabilnej chorobie wieńcowej, co już od dawna jest standardem w Europie.

Pytania o lek specjalistyczny

Atoli jedna jaskółka nie czyni wiosny i nadal są problemy w zakresie dostępności innych nowoczesnych leków kardiologicznych. - Chodzi na przykład o pewne nowe substancje z grupy leków hipolipemizujących, lek niedokrwienny, pewien beta-adrenolityk... - wyliczał docent Filipiak.
W kardiologii dużo rzeczy uprościłoby powstanie kategorii leku specjalistycznego.
To droga do szybkiego wprowadzenia w Polsce leków innowacyjnych bez jednoczesnego dramatycznego wzrostu kosztów dla płatnika. Wprowadzenie leku innowacyjnego skutkuje ryzykiem, że nastąpi powszechna substytucja leku dotychczas stosowanego. Tymczasem nie wszyscy chorzy wymagają np. nowoczesnego leku przeciwpłytkowego.
- Żeby wprowadzić nowy lek na listę refundowaną i jednocześnie nie zwiększać na niego wydatków, zastosowano metodę pośrednią, czyli zapis w postaci choroby przewlekłej. To nie musiałoby się zdarzyć, gdyby istniała kategoria leku specjalistycznego - wyjaśnia Krzysztof Filipiak.

Przewrót w onkologii

Onkolodzy nie ukrywali irytacji z powodu braku dostępu do nowoczesnych terapii, choć ich uwagi dotyczyły także innych spraw.
- Jeśli chodzi o leczenie nowotworów mamy opóźnienie cywilizacyjne dotyczące badań przesiewowych, systemów współpracy między lekarzami POZ a onkologami - wymieniał problemy docent Tadeusz Pieńkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH