Ustawa o partnerstwie publiczno- prywatnym zdecydowanie ułatwi zawieranie umów PPP, nie tylko w sektorze służby zdrowia.
Partnerstwo publiczno-prywatne jest bardzo różnie rozumiane.
Przyjmując definicję stosowaną na rozwiniętych rynkach PPP, nie możemy stwierdzić, że przeprowadzono tego typu projekty na polskim rynku medycznym.

W Wielkiej Brytanii świadczenie usług medycznych było zadaniem strony publicznej, a strona prywatna skupiała się na infrastrukturze.
Ostatnio zrealizowano pierwsze projekty, które uwzględniały przekazanie sektorowi prywatnemu części usług medycznych.
Podczas naszych rozmów z przedstawicielami polskiego sektora medycznego, zwykle padają pytania dotyczące istoty partnerstwa, jakie są jego warianty, gdzie może ono znaleźć zastosowanie w medycynie. Pytani jesteśmy też o przykłady zastosowania PPP w innych krajach, a także o zakres zaangażowania partnera prywatnego w ramach PPP.

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY PPP: finansowanie inwestycji z funduszy partnera prywatnego; płatności ze strony publicznej rozłożone są na okres trwania umowy (przeciętnie 20-30 lat). Dzięki temu, sektor publiczny ma ułatwione budżetowanie, gdyż zna wysokość tych wydatków w danym roku, wysoka jakość usług świadczonych przez podmiot prywatny, któremu zależy na spełnieniu tego warunku. W przeciwnym bowiem razie jego wynagrodzenie jest obciążane karą umowną, realizacja inwestycji w terminie i zgodnie z harmonogramem. Doświadczenia Wielkiej Brytanii wykazują, że ponad 80 proc.
projektów PPP w służbie zdrowia realizowanych było zgodnie z przyjętym planem.
Natomiast potencjalnym zagrożeniem jest brak znajomości PPP. To powoduje, że mogą zostać zastosowane niewłaściwe struktury realizacji projektu lub, że zakres obowiązków przekazanych stronie prywatnej będzie niewłaściwy. To z kolei może mieć negatywny wpływ na cenę. Dlatego ważne jest, aby projekty zostały przemyślane i odpowiednio przygotowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH