W maju 2004 r. dowiedzieliśmy się z prasy, że w województwie wielkopolskim został ogłoszony pierwszy nabór wniosków dla priorytetu "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów" w ramach ZPORR. Pomimo słabej wiedzy na temat ubiegania się o środki unijne, postanowiliśmy spróbować swoich sił i przygotować aplikację o 34, 35 mln zł.

To była trudna i żmudna praca. Musieliśmy przebrnąć przez kilkusetstronicowe podręczniki nt. wdrażania procedur zPORR, instrukcje wypełniania wniosków i załączników, epidemiologiczno-demograficzne dane statystyczne dla regionu, akty prawne oraz przez plany regionalne i krajowe dotyczące ochrony zdrowia. W trakcie tych "studiów" poznaliśmy też terminologię i specyficzny język towarzyszący aplikacji o środki unijne oraz zweryfikowaliśmy nasze założenia do projektu.
Dowiedliśmy samodzielności
Wniosek wypełnialiśmy przy użyciu specjalnej aplikacji (Generatora Wniosków), który jest dostępny na stronach internetowych Ministerstw Gospodarki i Pracy oraz Finansów. Jako główny cel projektu podaliśmy poprawę standardów i zwiększenie dostępności do usług radioterapii w Wielkopolsce. Musieliśmy udowodnić, że projekt będzie miał pozytywny wpływ na wzrost konkurencyjności regionu, a ponadto przedstawić doświadczenie w korzystaniu ze środków przyznanych w ramach kontraktów wojewódzkich i innych środków zewnętrznych. istotne było wykazanie, że przez 5 lat będziemy w stanie samodzielnie zarządzać projektem.
Na etapie projektowania trzeba dokładnie wiedzieć, jaki sprzęt zamierza nabyć beneficjent lub co chce zmodernizować, w jakim czasie i jakim kosztem. Chodzi o to, że od momentu złożenia projektu w Urzędzie Marszałkowskim, nie ma możliwości dokonywania zmian w aplikacji. W naszym przypadku okazało się, że niektóre z zakupionych urządzeń okazały się droższe niż planowano, jednak różnicę musieliśmy zapłacić z własnej kieszeni. Gdybyśmy jednak wynegocjowali cenę za sprzęt niższą niż w planie, oszczędności i tak wróciłyby do państwowej kasy.
Warto pamiętać, że nie ma możliwości dokonywania samodzielnych (bez zgody Zarządu Województwa) przesunięć kosztów między różnymi kategoriami wydatków. Zpośpiechu w przygotowywaniu wniosku zapomnieliśmy natomiast, że istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na promocję projektu.

Idziemy za ciosem

Obligatoryjnym załącznikiem projektu jest studium wykonalności, czyli business plan przedsięwzięcia. Zrobiliśmy to samodzielnie, wychodząc z założenia, że problemy i specyfikę szpitala najlepiej znają jego pracownicy. Pracami nad projektem zajął się 12-osobowy, multidyscyplinarny zespół.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH