Marsz po kapitał i przychody

Przedstawiciele funduszy private wquity i venture capital twierdzą, że polski rynek medyczny będzie co najmniej stabilnie rosnący

Zdecydowana większość naszych rozmówców zgadza się z tezą przedstawicieli funduszy private equity i venture capital, którzy twierdzą, że rynek medyczny będzie co najmniej stabilnie rosnący. Taką tendencję potwierdzają analitycy.

Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w naszym kraju wzrósł w 2010 roku o około 4% w porównaniu do 2009 r. i osiągnął wartość 28,8 mld zł. W 2013 r. segment ten będzie warty 34,4 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Zdaniem analityków

- W 2010 r., z powodu negatywnych skutków kryzysu ekonomicznego, wszystkie segmenty rynku prywatnej opieki zdrowotnej odnotowały niższą dynamikę wzrostu niż w 2009 r. - informowała w lipcu ub.r. Agnieszka Skonieczna, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

- Warto jednak podkreślić, że dla wszystkich segmentów była to dynamika dodatnia. Najszybciej rosły segmenty abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem ekspertów PMR, w latach 2011-13 rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce będzie się rozwijał w tempie około 6%.

- Wraz z bogaceniem się społeczeństwa wydatki Polaków na usługi medyczne będą rosły. System opieki zdrowotnej także będzie potrzebował prywatnych środków, m.in. ze względu na coraz wyższe koszty leczenia starzejącego się społeczeństwa oraz nowe, kosztowne technologie medyczne - mówił niedawno Rynkowi Zdrowia Szymon Goc, ekspert firmy doradczej Deloitte Polska.

Symptomów swoistej ubiegłorocznej "hossy" w prywatnym sektorze medycznym jest całkiem sporo.

Wymieńmy kilka z nich. Na giełdzie zadebiutowało Centrum Medyczne Enel-Med. Z początkiem 2011 r. fundusz Mid Europa Partners zainwestował w pakiet mniejszościowy firmy laboratoryjnej Diagnostyka Sp. z o.o.

W październiku 2011 r. Advent International, międzynarodowy fundusz private equity, podpisał umowę inwestycyjną z siecią klinik American Heart of Poland SA, posiadającą 19 placówek kardiologicznych w kraju.

W grudniu ub.r. spółka EMC Instytut Medyczny SA zdecydowała o przyspieszeniu publicznej oferty 1,19 mln akcji serii G.

Z kolei właściciele Grupy Nowy Szpital, zarządzającej siecią 12 lecznic, planują pozyskanie mniejszościowego inwestora. Spośród podmiotów zainteresowanych tą siecią wyłoniono już jednego inwestora, z którym nadal prowadzone są rozmowy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH