Mapy, sieć szpitali, ryczałt i obawy

- Planowany przez resort zdrowia termin likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia - 1 stycznia 2018 roku - może okazać się, z różnych powodów, trudny do dotrzymania - twierdzi ANDRZEJ JACYNA, pełniący obowiązki prezesa NFZ.

Przypomniał, że niemal w tym samym czasie przeprowadzona ma zostać bardzo poważna zmiana sposobu f inansowania szpitali, a ponadto dojdzie do połączenia przyszpitalnych przychodni w jednym budżecie i zmiany struktury publicznego płatnika świadczeń zdrowotnych.

O "zamachu" na ZUS

- To wszystko może spowodować pewne zamieszanie w systemie, które znacznie utrudni, między innymi od strony technicznej, realizację planu zlikwidowania NFZ z dniem 1 stycznia 2018 r. Dlatego będę namawiał polityków, aby wspomniane zmiany nie były wdrażane jednocześnie - zapowiedział Andrzej Jacyna podczas sesji pt. "Uwarunkowania prawne i finansowe funkcjonowania szpitali w Polsce" w trakcie XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października).

Jego zdaniem dalsze funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obecnej formie jest błędem. - Powinno nastąpić częściowe połączenie ZUS z NFZ - powiedział Jacyna.

- Uważam, że potrzebny jest swoisty zamach na ZUS. Najpierw z tej instytucji trzeba zabrać część dotyczącą zasiłków chorobowych, a później, być może, także inne jej zadania - mówił szef NFZ. Jego zdaniem dwa budżety, czyli ZUS-u (w zakresie zasiłków chorobowych) oraz NFZ powinny zostać połączone. - Nie ma żadnego uzasadnienia, aby obie te struktury działały jako wydzielone w formie osobnych urzędów, na dodatek podlegających dwóm różnym ministrom - tłumaczył.

- Taka sytuacja nie jest normalna. W większości państw oba tego typu fundusze są połączone - dodał. - Najwyższy czas, aby te środki finansowe, także w Polsce, znalazły się w jednym budżecie. Wtedy ich wydawanie będzie bardziej rozsądne - powiedział Andrzej Jacyna.

Czym nie są mapy potrzeb zdrowotnych

Dyskusję panelową zdominowały kwestie związane z tworzeniem map potrzeb zdrowotnych oraz projektem dotyczącym sieci szpitali i planowaną zmianą zasad finansowania lecznic.

Dr n. ekon. Barbara Więckowska, dyrektor Depar tamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, podkreślała, że mapy nie są próbą centralnego zarządzania systemem ochrony zdrowia. Mają natomiast pomóc w lepszej jego organizacji i efektywnym finansowaniu lecznictwa.

- Na przykład mówimy dość często, że świadczenia należy przesuwać ze szpitali do ambulatoryjnej, a następnie podstawowej opieki zdrowotnej. Problem zaczyna się, kiedy trzeba rozstrzygnąć, które świadczenia i w jaki sposób mielibyśmy przekazywać na kolejne poziomy opieki zdrowotnej - mówiła dyrektor Więckowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH