Mapa drogowa reformy: opozycja pyta, minister odpowiada

Jaki ostatecznie jest plan zmian w systemie ochrony zdrowia i czy został zaakceptowany przez premier BEATĘ SZYDŁO? Jasnej informacji w tej sprawie domagali się posłowie PO. 3 listopada minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ w sejmowej Komisji Zdrowia przedstawił stan prac nad reformą opieki zdrowotnej.

Zwracając się do ministra Konstantego Radziwiłła podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, Elżbieta Radziszewska, posłanka PO, wspomniała, iż PiS przez 8 lat mówiło o tym, że wprowadzi budżetowy system finansowania służby zdrowia.

- Nie usłyszeliśmy jednak, co to ma być. Co to za zwierzę wyłoni się z tych opowieści? Liczę na to, że przedstawi nam pan minister to, co zaakceptował rząd i premier Beata Szydło oraz harmonogram tych zmian. Co chce pan osiągnąć? - dopytywała dociekliwie ministra Radziwiłła Elżbieta Radziszewska.

- Odpowiem najprościej: chcę osiągnąć zdrowie dla wszystkich. Wszyscy moi poprzednicy i następcy powinni na to pytanie odpowiedzieć podobnie - rozpoczął wystąpienie przed komisją minister Konstanty Radziwiłł.

To państwo odpowiada za ochronę zdrowia

Wskazał, że w ciągu ostatnich lat w obszarze opieki zdrowotnej w Polsce zmienił się m.in. język, jakim mówi się o jej najważniejszych elementach. - Nie ma już pacjentów, tylko są świadczeniobiorcy, nie ma tych, którzy udzielają im pomocy - są świadczeniodawcy, nie ma procesu leczenia czy diagnozowania - są usługi zdrowotne, kontrakty, limity i nadlimity. Ten język, charakterystyczny dla rozwiązań gospodarczych, odsuwa nas od idei ochrony zdrowia, czegoś, co jest objęte zasadą służby, odpowiedzialności, solidarności i wsparcia dla tych, którzy są słabsi - podkreślał szef resortu zdrowia.

Z przekonaniem mówił, że w ciągu ostatnich 20 lat państwo systematycznie wyzbywało się bezpośredniego nadzoru i odpowiedzialności za ochronę zdrowia.

- W związku z tym istnieje potrzeba podjęcia konstytucyjnej odpowiedzialności przez władzę państwa za ochronę zdrowia. Priorytetem, który podejmujemy, jest budowa sprawnego systemu zarządzania powszechnie dostępnej służby zdrowia. Powszechna dostępność nie może być mierzona odsetkiem tych, którzy mają do niej dostęp - to jest wartość zero-jedynkowa - albo występuje, albo jej nie ma - przekonywał minister Radziwiłł.

Likwidacja NFZ przesądzona

W ramach tego priorytetu wskazał upowszechnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie - likwidację "instytucji powszechnego ubezpieczenia", czyli NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH