Zjazd w ośrodku rządowym w Łańsku: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przygotowuje się do batalii o kolejne podwyżki płac.

Już wiadomo. Lekarzy nie satysfakcjonują ostatnie podwyżki wynagrodzeń. W nadchodzącym roku zażądają jeszcze większego wzrostu płac. Jeśli rząd nie przystanie na ich warunki, może dojść do ogólnopolskiego strajku lekarzy w setkach szpitali w tym samym czasie.
Przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztof Bukiel zebrał wielotysięczną armię, która po niedawnej zwycięskiej bitwie o wzrost płac gotowa jest do kolejnej kampanii.
Jej plan został nakreślony pod nosem "przeciwnika" - w ośrodku wypoczynkowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Łańsku, gdzie w przedostatni weekend listopada obradował VIII Krajowy Zjazd Delegatów OZZL.
Związkowi dowódcy zjechali z regionów całej Polski. - Nie jesteśmy tu po to, żeby się zastanawiać czy będzie strajk, tylko po to, żeby ustalić, jak go przeprowadzić - mówili ci najbardziej radykalni.

Dostaliśmy ogryzek

Związkowcy wytaczają ciężkie działa w planowanej walce o lekarskie zarobki, bo - jak twierdzą - po raz kolejny zostali oszukani. Nie wystarczają im już płacowe obietnice siegające perspektywą tylko w 2007 rok. Chcą dalej idących zmian systemowych. - Po raz kolejny dano nam zamiast owocu jakiś ogryzek, a my domagamy się nie tylko doraźnych działań, ale i pomysłu na funkcjonowanie oraz finansowanie całego systemu ochrony zdrowia - tłumaczył Zdzisław Szramik, lekarz z Rzeszowa, który wiosną tego roku zorganizował pierwsze strajki w służbie zdrowia.
Warunki wyjściowe, na jakich związkowcy chcą negocjować z rządem, są następujące: 40-godzinny tydzień pracy, minimalna miesięczna płaca dla lekarza stażysty wynosząca 1,75-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, dla lekarza po stażu dwie średnie pensje krajowe, dla specjalisty - trzy. Zapowiadają, że upomną się też o lekarzy kontraktowych. Wśród postulatów jest również wprowadzenie 14-dniowego urlopu szkoleniowego dla lekarzy.

Na Banacha już są

Plan gry wojennej został opracowany.
Do kwietnia OZZL chce zakończyć procedurę sporów zbiorowych, w jakie lada chwila, na wezwanie centrali, wejdą kolejne szpitale. W tej chwili już 250 lecznic wyczerpało tę procedurę i może ogłosić gotowość strajkową. W szpitalach już wrze. - Kiedy liczba takich szpitali zbliży się do 400, zaczniemy strajk - zdradza plany Krzysztof Bukiel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH