W terapii niewydolności serca lekarze nie zawsze stosują leki w optymalnych dawkach

Jakie są największe potrzeby w leczeniu niewydolności serca w Polsce, dlaczego niewydolność staje się tak ważnym problemem kardiologicznym i komu zagraża? Na te pytania odpowiada doc.
Krzysztof J. Filipiak z I Katedry i Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie.
Niewydolność serca jest coraz ważniejsza dla kardiologów, bo staje się coraz częstsza. A staje się coraz częstsza przede wszystkim dlatego, że w kategoriach globalnych jesteśmy coraz starsi i coraz dłużej żyjemy...

Dlaczego tak ważna

Szacuje się, że w 2050 roku w wielu krajach Europy blisko połowa populacji będzie w wieku powyżej 60 lat. Ten problem dotyczy także Polski, gdzie w połowie XXI wieku ponad 35% populacji będzie prawdopodobnie powyżej 60. roku życia. Wzrost liczby chorych na niewydolność serca wiąże się z wydłużeniem życia oraz, paradoksalnie, jest następstwem postępu w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych (zawałów serca), nadciśnienia tętniczego i wad serca.
Ograniczając śmiertelność w tych jednostkach chorobowych powodujemy, że chorzy przeżywają bardzo długo, ale rozwija im się przewlekłe uszkodzenie mięśnia sercowego.

Komu zagraża?

Odpowiedź zależy od przyjętej definicji niewydolności serca. Jeżeli traktujemy ją w kategoriach zespołu chorobowego o ustalonych objawach klinicznych (jawna niewydolność serca), te dane o zachorowaniach nie robią jeszcze aż tak dużego wrażenia.
Częstość występowania niewydolności serca stwierdzanej na podstawie typowych wywiadów i objawów klinicznych, weryfikowanych badaniem echokardiograficznym, wynosi w europejskiej populacji 0,4-2%.
Zachorowalność na niewydolność serca rośnie jednak wraz z wiekiem, a średni wiek populacji chorych na niewydolność serca wynosi ponad 70 lat. Dane te nie uwzględniają jednak bezobjawowych form uszkodzenia mięśnia sercowego. Eksperci amerykańscy w opublikowanym stanowisku "American Heart Association (AHA) i American College of Cardiology (ACC)" proponują nowy podział niewydolności serca, który w zasadniczy sposób zwiększa liczbę osób, o których można by mówić w kategorii leczenia i prewencji niewydolności serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH