Mamy pionierskie standardy

Standardy opieki nad kobietą w ciąży obowiązują w Polsce od kilku lat. Nadal jednak w tym zakresie jest sporo do poprawienia. 1 czerwca 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które mają przynieść wiele korzyści nie tylko matkom i dzieciom, ale także lekarzom położnikom.

Ciąża może się wiązać z wystąpieniem powikłań zagrażających życiu i zdrowiu zarówno matki, jak i jej dziecka. Np. nadciśnienie tętnicze (występuje u co dziesiątej ciężarnej) stanowi jedną z najczęstszych patologii w ciąży i głównych przyczyn umieralności oraz zachorowalności okołoporodowej matek, płodów, jak i noworodków.

1 czerwca br. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Poród przedwczesny jest jednym z największych problemów medycyny perinatalnej, gdyż prawie trzy czwarte zgonów noworodków dotyczy wcześniaków. Wśród kobiet w ciąży bliźniaczej (w Polsce notuje się ich wzrastającą liczbę) występuje większe ryzyko rozwinięcia stanu przedrzucawkowego, częściej także rodzą przedwcześnie.

Niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń wielonarządowych oraz wewnątrzmacicznego obumarcia w drugiej połowie ciąży, a krwotok porodowy to główna przyczyna umieralności i zachorowalności rodzących kobiet.

Prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, inicjator opracowania wyżej wymienionych standardów oraz autor, a także redaktor ich merytorycznej treści, przypomina, że standardy opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej, fizjologicznym porodzie i połogu obowiązują w Polsce od kilku lat.

- Mimo wielu głosów krytyki, jakie wywołało wprowadzenie tego standardu, należy jasno powiedzieć, że przyczynił się on znacząco do uporządkowania zagadnień związanych z opieką nad kobietami w ciążach niepowikłanych w Polsce. Zresztą zyskał on wiele pochlebnych opinii w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie określono go mianem pionierskiego - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Wielgoś.

Przyznaje przy tym, że jakość opieki nad pacjentkami w ciąży powikłanej nadal pozostawia wiele do życzenia. I o ile istnieje wiele bardzo dobrych ośrodków specjalizujących się w patologii ciąży, to wciąż jeszcze poziom opieki w ośrodkach o niższym stopniu referencyjności często jest niezadowalający.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH