Powstaje rejestr wszystkich operacji kardiochirurgicznych w Polsce

1 stycznia 2006 roku ruszy w Polsce pierwszy Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych.
To był pomysł Klubu Kardiochirurgów Polskich, który rozwinęło Ministerstwo Zdrowia. W Polsce, w 26 ośrodkach, przeprowadza się rocznie ponad 30 tysięcy zabiegów kardiochirurgicznych, w tym - 100 przeszczepów serca.
Nie zawsze jest dobra wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami. Traci się również cenny czas na szukanie metod poprawy procedur leczenia. Stąd koncepcja rejestru.

TAKI JEST OBOWIĄZEK

Zdaniem prof. Bohdana Maruszewskiego, prezesa Klubu Kardiochirurgów Polskich i kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CZD, obowiązkiem lekarza leczącego pacjentów z grup wysokiego ryzyka, a niewątpliwie są nimi wymagający operacji kardiochirurgicznych, jest monitorowanie oraz kontrola jakości ich pracy. Takie standardy są obecnie uznane i zapisane w całej nowoczesnej medycynie na świecie, jako niezbędna i prawnie wymagana część leczenia.
Dlatego KROK pomoże wymieniać się doświadczeniami, wprowadzać lepsze rozwiązania medyczne i finansowe - przede wszystkim kardiochirurgom krajowym. Ponieważ polskie dane trafią także do europejskiej bazy kardiochirurgicznej, wzbogaci to dorobek światowej kardiochirurgii.
Konkurs Ministerstwa Zdrowia na stworzenie takiej bazy danych wygrało CZD w Międzylesiu. W tym roku dostanie z resortu zdrowia ponad 490 tys. zł, za które m.in.
stworzy oprogramowanie i zakupi sprzęt dla 26 ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce.
W listopadzie system zostanie przetestowany, a dane ze wszystkich ośrodków zacznie zbierać od stycznia 2006 r.

CO ILE KOSZTUJE

Gromadzone będą następujące dane: wyniki leczenia, koszty hospitalizacji oraz czas pobytu na oddziale intensywnej terapii.
Pierwsze analizy będzie można przeprowadzić kompleksowo w lipcu przyszłego roku.
Pomysłodawcy KROK-u mają nadzieję, że wprowadzanie danych i ich aktualizacja będzie obligatoryjna, dzięki stosownemu rozporządzeniu ministra zdrowia. Program ma natomiast zagwarantowane na lata 2006- -2008 środki na rozwój i administracyjną obsługę bazy danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH