Mało specjalistów i pieniędzy

Województwo mazowieckie nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego

Na Mazowszu łóżek geriatrycznych nie ubywa, jako że w największym polskim województwie nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego, a na ponad 5 mln mieszkańców regionu przypada 12 lekarzy posiadających tę specjalizację... Pacjenci geriatryczni są zatem leczeni na mazowieckich internach.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w zakresie psychogeriatrii. Z listy świadczeniodawców Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że świadczenia pschogeriatyczne realizuje w 2010 r. sześciu świadczeniodawców: Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" SPZOZ w podwarszawskich Ząbkach, Wojewódzki Samodzielny Psychiatryczny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie pod Warszawą, Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście oraz Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie.

NFZ: tendencji spadkowej nie widać

Jak widać, poza ostatnią z wymienionych placówek, cała opieka psychogeriatryczna skupiona jest w stolicy. Reszta wielkiego województwa stanowi pod tym względem białą plamę.

Od 2008 r. liczba świadczeniodawców oferujących świadczenia psychogeriatyczne pozostaje niemal ta sama.

Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, jeszcze w 2000 r. łóżek psychogeriatrycznych było na Mazowszu zaledwie 50. W latach 2001-03 ich liczba wzrosła do 103, a w latach 2004-06 do 158. Od 2007 do 2009 r. pozostaje na poziomie 155.

MUW podaje także, że na terenie województwa mazowieckiego działa obecnie 5 psychogeriatrycznych oddziałów dziennych, 1 geriatryczny zespół opieki domowej oraz 1 pododdział geriatryczny (5 łóżek).

Jak informuje MOW NFZ, tendencji spadkowej w zakresie psychogeriatrii nie widać, wręcz odwrotnie, zainteresowanie tymi świadczeniami rośnie.

Potrzeby są ogromne
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH