Mało czasu, dużo pracy

Uruchomienie od października szybkiej ścieżki specjalizacyjnej dla przyszłych geriatrów, zobowiązanie szpitali do bezwzględnego zapewnienia miejsc w ratownictwie medycznym oraz nowelizacja pakietu onkologicznego - to najpilniejsze zmiany, których wprowadzenie zapowiedział prof. Marian Zembala, minister zdrowia, po spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską.

Minister podkreślił też, że 25 czerwca udało się w Brukseli uzyskać gwarancję finansowego wsparcia projektu planu ratunkowego dla ochrony zdrowia w Polsce. Na sfinansowanie najbliższych potrzeb Bruksela obiecała przekazać 12 mld zł.

Do spotkania ministra zdrowia z NRL doszło 26 czerwca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Było to, jak podkreślił dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, pierwsze od blisko czterech lat spotkanie ministra zdrowia z samorządem lekarskim. Ostatnie takie posiedzenie NRL, w którym uczestniczył minister zdrowia, miało miejsce 16 grudnia 2011 roku.

- Minister Zembala podczas spotkania podał zalecenia w konkretnych sprawach do rozwiązania już w najbliższych tygodniach. To dobra wróżba - zaznaczył dr Hamankiewicz.

Będzie więcej geriatrów

Prezes NRL wyjaśnił, że podczas posiedzenia rady udało się wspólnie z ministrem zdrowia omówić szereg bardzo ważnych problemów, takich jak problemy związane z wdrażaniem pakietu onkologicznego czy szkoleniem lekarzy. Samorząd przygotował 21 punktów, z których udało się omówić aż 14.

Minister Zembala wyjaśnił, że w jego ocenie bardzo wiele trzeba poprawić w kwestii rezydentur. Zaznaczył, że ma świadomość, iż w obecnej sytuacji demograficznej musi rosnąć rola i znaczenie geriatrów.

Współczesny pacjent to pacjent starszy, który ma wiele chorób współistniejących. Dlatego, mając tę świadomość, resort zdrowia wspólnie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego uruchamia krótką ścieżkę edukacji dla tej grupy, która zagwarantuje wysoki poziom wyszkolenia.

- Mam tu na myśli lekarzy internistów. Z programem tym ruszamy już od października. Na początku szkolenie będzie odbywać się w trzech miejscach, tych, które mają najsilniejszą w Polsce tradycję geriatrii. Mam tu na myśli Poznań, Białystok i Kraków - zaznaczył minister.

Z danych resortu zdrowia, przekazanych pod koniec maja posłom sejmowej komisji zdrowia, wynika, że liczba lekarzy posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii w Polsce wynosi 343, w tym 332 wykonujących zawód (według danych Centralnego Rejestru Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP, prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską, stan na koniec kwietnia br.) W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (według danych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, stan na koniec marca br.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH