Po wprowadzeniu rozliczeń w systemie JGP Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka nadal generują długi, bo...

Już wiadomo: wprowadzenie rozliczeń z płatnikiem w oparciu o Jednorodne Grupy Pacjentów okazało się - jak na razie - niekorzystne dla pediatrycznych szpitali specjalistycznych.
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi niedoszacowanie procedur pediatrycznych wynosi teraz 29%, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach na niektórych oddziałach sięga 25%.
W GCZD w Katowicach globalnie przychody w okresie trzech miesięcy (od lipca do września) są co prawda porównywalne, ale oznacza to, że część procedur nadal jednak pozostaje niedoszacowana.
Nie spełniły się oczekiwania, że nowy katalog wycen zmniejszy straty kosztochłonnych, wielospecjalistycznych szpitali. W ICZMP w Łodzi w III kwartale średnie miesięczne zadłużenie wzrosło o około 200 tys. zł. W I półroczu średnie zadłużenie generowane co miesiąc przez część pediatryczną tego szpitala wynosiło ok. 1,7 mln zł, w II półroczu - 1,9 mln zł.
Te rachunki - zaznaczyć trzeba - dotyczą bardzo krótkiego okresu i na pewno nie oddają pełnego obrazu sytuacji. Dlatego aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne dane i argumenty do spodziewanych rozmów z NFZ, dyrekcje szpitali przyjmują do wyliczeń m.in. dochody na jednego hospitalizowanego.

Niedoszacowane procedury

- W naszej jednostce te dochody okazały się mniejsze w wielu oddziałach i co gorsza w tych, które już poprzednio były najbardziej niedoszacowane, np.
w laryngologii o ponad 20%. W nieźle dotychczas prosperującej neurologii o 25% - mówi dr Ewa Emich-Widera, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
W oddziale chirurgii, która też jest wyraźnie niedoszacowana, ten wskaźnik finansowego niedostatku był mniejszy i sięgał 10%, ale to żadne pocieszenie, bo oddział już wcześniej, regularnie od lat, generował co miesiąc około 100 tys. zł straty.
Zgodnie z prawdą należy dodać, że niektóre procedury w JGP rzeczywiście zostały wycenione lepiej niż w starym katalogu. Dotyczy to m.in.
nawet części procedur chirurgicznych czy intensywnej terapii, ale nie są to na tyle liczne i znaczące świadczenia, aby mogły w istotny sposób wpłynąć na zmniejszenie straty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH