Małe jest zagrożone

Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisze umów z poradniami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które przyjmują pacjentów krócej niż12 godzin tygodniowo. NFZ tłumaczy, że takich jednostek jest niewiele. Jednak są województwa, gdzie ich liczba stanowi blisko połowę wszystkich placówek AOS.

Magdalena Stawarska z centrali NFZ w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przekonuje, że w całym kraju kontrakty w małych poradniach, działających krócej niż 12 godzin tygodniowo, stanowią niewielki odsetek w stosunku do ogólnej liczby placówek funkcjonujących w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Bo przyjmują mało pacjentów

Wszystkich poradni jest około 26 tysięcy.

Z danych wojewódzkich oddziałów NFZ wynika, że tych nie spełniających wymogów jest około 10%, choć są województwa, gdzie ten odsetek przekracza 50%.

- Praktyka pokazuje, że małe poradnie, pracujące mniej niż 12 godzin tygodniowo, są na ogół nierentowne i przyjmują niewielką liczbę pacjentów - mówi nam Magdalena Stawarska.

Z informacji, które docierają do NFZ, wynika, że pacjenci w przypadku problemów zdrowotnych i tak korzystają z opieki specjalistów w większych miastach.

Nakłady na AOS w 2011 r. wyniosły 4,5 mld zł, a w przyszłym roku będzie to 5,17 mld zł.

Mapa świadczeń

Jak informuje nas Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, trwa proces kontraktowania AOS w regionie.

14 grudnia Fundusz miał podpisane umowy z 1062 poradniami, a liczba placówek, które nie spełniały wymogów harmonogramu, wyniosła 45.

Jednak, jak informuje Magdalena Mil, liczba poradni w regionie, które działają krócej niż 12 godzin tygodniowo, wynosi aż 520. Nie jest do końca jasne, czy w tym roku podpiszą umowy i na jakich zasadach.

Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, jest zdania, że tego typu problem można rozwiązać poprzez rozszerzenie harmonogramów takich niewielkich poradni. Sama jednak przyznaje, że w takim przypadku barierą może być ograniczona liczba specjalistów.

W woj. lubuskim w zeszłym roku kontrakty podpisało 587 poradni.

Z kolei Monika Skrobiranda z biura prasowego Zachodniopomor skiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mówi nam, że mimo iż część poradni pracowało poniżej 12 godzin tygodniowo, to wszyscy świadczeniodawcy posiadający umowę na 2011 r. zaakceptowali propozycje finansowe NFZ na 2012 rok. - Podpisali też oświadczenia, że spełniają warunki konieczne do realizacji świadczeń wynikające z aktualnych przepisów - dodaje Skrobiranda.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH