Polscy lekarze potrafią już dotrzeć bezpośrednio do tętnic w mózgu u chorego z początkami udaru niedokrwiennego i tą drogą podać lek trombolityczny. To bardzo dobra wiadomość. W Śląskim Centrum Leczenia Udarów w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach przeprowadzono niedawno dwa takie mało inwazyjne zabiegi.

Leczenie przyniosło zaskakująco dobre rezultaty. Lekarze radiolodzy ratowali pacjentów - kobietę i mężczyznę - wprowadzając przez tętnicę udową cewnik o średnicy 0,78 milimetra. Dotarli nim aż do głowy, dokładnie do tej tętnicy, którą zaczopował skrzep.

ZABIEGI W KOMPUTERZE

Do zatoru naczynia w mózgu u pacjentki doszło w trakcie zabiegu embolizacji tętniaka wewnątrzczaszkowego. Odrobina materiału zatorowego oderwała się w tętnicy.
- Dostrzegłem to, obserwując obraz z a k o n t r a s t o w a n y c h naczyń na monitorze - mówi wykonujący zabieg docent Jan Baron, kierownik Zakładu Radiodiagnostyki i Medycyny Nuklearnej.
- Mogłem natychmiast poinformować neurologa, ustalić schemat postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Podaliśmy dotętniczo lek w miejsce, w którym znajdował się materiał zatorowy. Na naszych oczach doszło do udrożnienia tętnicy. Dzięki temu, pacjentka uniknęła daleko idących skutków powikłania.
W tej chwili jest w bardzo dobrym stanie.
Drugim szczęśliwcem, który w porę trafił w ręce przeprowadzających zabieg doc. Jana Barona i dr. Wojciecha Wawrzynka, był leczony kardiologicznie mężczyzna.
Oba zabiegi były przeprowadzane przy użyciu cyfrowej, subtrakcyjnej angiografii.
W tej metodzie obraz naczyń widoczny na monitorach powstaje po cyfrowym odjęciu wszystkich elementów, które przeszkadzają operatorowi w obserwacji pola zabiegu, na przykład elementów kostnych.W celach poglądowych operator zachował w pamięci komputera zapis wykonanych zabiegów.

CUD NIEWIRTUALNY

Na monitorze, krok po kroku można prześledzić cud przywracania ukrwienia w skazanej na obumarcie części półkuli mózgowej pacjentki. Widoczne są tylko przestrzennie pokazane naczynia, inne elementy z tła ulegają wytłumieniu.
Obszar, do którego nie dopływa krew, to około jednej czwartej półkuli mózgowej. W tym miejscu na obrazie z monitora zionie biała "dziura". Po podaniu leku na obrazie kontrolnej angiografii widać, że naczynie się udrożniło.
"Dziura" zniknęła.
W wykonanej później tomografii komputerowej widoczne jest już tylko bardzo niewielkie ognisko niedokrwienne.

POGOTOWIE UDAROWE

Oba zabiegi trombolizy wewnątrznaczyniowej mogły być wykonane z dobrym skutkiem nie tylko dzięki posiadaniu przez szpital odpowiedniej aparatury, ale i dzięki właściwej organizacji pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH