Nowoczesne leczenie pozwala wydłużyć życie chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego nawet do 40 miesięcy - powiedzieli eksperci 1 października na konferencji prasowej w Warszawie. W przyszłości może to być choroba przewlekła.

Spotkanie zorganizowano z okazji opublikowania przez Obywatelskie Porozumienie Na Rzecz Onkologii raportu o postępach w leczeniu nowotworów jelita grubego, który jest w Europie trzecią najczęściej występującą chorobą nowotworową (po raku płuca i raku piersi).

Najnowsze terapie

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Maciej Krzakowski, powiedział, że w ostatnich latach zasadniczo zmieniło się leczenie zaawansowanego raka jelita grubego, z przerzutami. Jeszcze przed 30 laty w takiej sytuacji był stosowany tylko jeden lek, teraz jest dostępnych osiem chemioterapeutyków. Oprócz nich wprowadzono nowej generacji preparaty stosowane w tzw. terapii celowanej. Są to leki ukierunkowane molekularnie, blokujące mutację EGFR oraz hamujące powstawanie naczyń krwionośnych, bez których guz nie może się rozwijać.

W efekcie znacznie zwiększyła się skuteczność leczenia raka jelita grubego. Z raportu wynika, że przed 20 laty chorych z przerzutami udawało się utrzymać przy życiu średnio jedynie przez 7-9 miesięcy po postawieniu diagnozy. Obecnie dzięki wykorzystaniu najnowszych terapii w skojarzeniu z tradycyjnymi chemioterapeutykami mediana przeżycia chorych z rozsianą chorobą sięga prawie 40 miesięcy.

- Obserwując takie zmiany w kontroli przerzutowego raka jelita grubego, można przyjąć, że mówimy o powolnym trendzie mogącym w przyszłości pozwolić uczynić go chorobą przewlekłą - stwierdzają autorzy raportu, prof. Lucjan Wyrwicz z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie oraz szef Kliniki Onkologicznej warszawskiego CO, prof. Piotr Wysocki.

W Polsce leki w terapii celowanej mogą być stosowane w drugim lub trzecim rzucie leczenia, gdy przestaną działać chemioterapeutyki. Prof. Krzakowski podkreślił, że taki sposób postępowania nie jest wystarczający. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (EMO), u chorych z rakiem jelita grubego z przerzutami leki w terapii celowanej powinny być stosowane już w pierwszym etapie leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH