System ochrony zdrowia według lekarzy rodzinnych

Lekarze rodzinni podczas VI Kongresu Medycyny Rodzinnej (8-11 czerwca br. w Toruniu) przedstawili swój program naprawy ochrony zdrowia w Polsce. Przygotowany został przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i składa się - podobnie jak ministerialny - z 10. punktów.
Z oczywistych przyczyn, ów alternatywny program zawiera więcej odniesień do roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia.

PROPOZYC JE:

1. System ukierunkowany na opiekę medyczną, a nie na świadczenia medyczne (w tym wpisanie instytucji lekarza rodzinnego do ustawy o ochronie zdrowia).
2. Stworzenie jasnej struktury administrowania i finansowania opieki medycznej.
3. Ratownictwo, POZ i świadczenia specjalistyczne jako podstawowe trzy filary systemu ochrony zdrowia.
4. Sieć placówek ratownictwa.
5. Sieć lekarzy rodzinnych z listami pacjentów.
6. Sieć szpitali z poradniami specjalistycznymi.
7. Zawieranie umów na opiekę i świadczenia medyczne wyłącznie z lekarzami.
8. Wyodrębnienie osobnych środków na utrzymanie poradni lekarzy rodzinnych, szpitali i poradni specjalistycznych.
9. Włączenie prywatnych płatności pacjentów do systemu.
10. POZ jako wprowadzenie do systemu z możliwością monitorowania ordynacji leków, badań dodatkowych i porad specjalistycznych.

Trzy filary

- Uważamy, że system ochrony zdrowia musi się opierać na trzech zasadniczych filarach: dobrym systemie ratownictwa medycznego, szerokiej sieci lekarzy rodzinnych z listami pacjentów i sieci szpitali z poradniami specjalistycznymi - powiedział "Rynkowi Zdrowia" prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Adam Windak, poproszony przez nas o krótkie skomentowanie tego 10- -punktowego programu. - Bardzo istotne są właściwe relacje pomiędzy tymi trzema sektorami, inaczej nie da się zbudować sprawnego systemu.

Za współpłaceniem

- Jak dotąd do ustawy o ochronie zdrowia nie wpisano instytucji lekarza rodzinnego. W naszym przekonaniu, to właśnie nadanie lekarzom rodzinnym odpowiedniej rangi w systemie pozwoli uporządkować opiekę zdrowotną - dodaje dr Windak. - W perspektywie cała podstawowa opieka zdrowotna powinna być świadczona przez lekarzy rodzinnych z zespołem. Jesteśmy również przekonani, że trzeba dopuścić częściowe współpłacenie pacjentów, co wpłynie też na społeczną świadomość co do kosztów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH