System ochrony zdrowia według lekarzy rodzinnych

Lekarze rodzinni podczas VI Kongresu Medycyny Rodzinnej (8-11 czerwca br. w Toruniu) przedstawili swój program naprawy ochrony zdrowia w Polsce. Przygotowany został przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i składa się - podobnie jak ministerialny - z 10. punktów.
Z oczywistych przyczyn, ów alternatywny program zawiera więcej odniesień do roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia.

PROPOZYC JE:

1. System ukierunkowany na opiekę medyczną, a nie na świadczenia medyczne (w tym wpisanie instytucji lekarza rodzinnego do ustawy o ochronie zdrowia).
2. Stworzenie jasnej struktury administrowania i finansowania opieki medycznej.
3. Ratownictwo, POZ i świadczenia specjalistyczne jako podstawowe trzy filary systemu ochrony zdrowia.
4. Sieć placówek ratownictwa.
5. Sieć lekarzy rodzinnych z listami pacjentów.
6. Sieć szpitali z poradniami specjalistycznymi.
7. Zawieranie umów na opiekę i świadczenia medyczne wyłącznie z lekarzami.
8. Wyodrębnienie osobnych środków na utrzymanie poradni lekarzy rodzinnych, szpitali i poradni specjalistycznych.
9. Włączenie prywatnych płatności pacjentów do systemu.
10. POZ jako wprowadzenie do systemu z możliwością monitorowania ordynacji leków, badań dodatkowych i porad specjalistycznych.

Trzy filary

- Uważamy, że system ochrony zdrowia musi się opierać na trzech zasadniczych filarach: dobrym systemie ratownictwa medycznego, szerokiej sieci lekarzy rodzinnych z listami pacjentów i sieci szpitali z poradniami specjalistycznymi - powiedział "Rynkowi Zdrowia" prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Adam Windak, poproszony przez nas o krótkie skomentowanie tego 10- -punktowego programu. - Bardzo istotne są właściwe relacje pomiędzy tymi trzema sektorami, inaczej nie da się zbudować sprawnego systemu.

Za współpłaceniem

- Jak dotąd do ustawy o ochronie zdrowia nie wpisano instytucji lekarza rodzinnego. W naszym przekonaniu, to właśnie nadanie lekarzom rodzinnym odpowiedniej rangi w systemie pozwoli uporządkować opiekę zdrowotną - dodaje dr Windak. - W perspektywie cała podstawowa opieka zdrowotna powinna być świadczona przez lekarzy rodzinnych z zespołem. Jesteśmy również przekonani, że trzeba dopuścić częściowe współpłacenie pacjentów, co wpłynie też na społeczną świadomość co do kosztów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH