Mądre oszczędzanie

Nie tylko grupy zakupowe i wspólne przetargi podnoszą efektywność energetyczną w polskich szpitalach

Co najmniej 14% rocznie - taką obniżkę ceny energii elektrycznej mogą uzyskać mazowieckie szpitale dzięki wspólnym zakupom. Inicjatorem połączenia sił 16 szpitali w jednym przetargu jest samorząd województwa mazowieckiego. Zwiększaniu efektywności energetycznej polskich placówek ochrony zdrowia służą też inne przedsięwzięcia: modernizacje infrastruktury, termomodernizacje, wreszcie inwestycje w odnawialne źródła energii.

Mazowieckie szpitale co roku ponoszą duże koszty związane z zakupem energii elektrycznej. Opłaty z tego tytułu stanowią istotną pozycję w budżetach placówek.

Samorząd znalazł sposób

- Podatnicy z Mazowsza przekażą w tym roku innym województwom 628 mln zł w ramach tzw. janosikowego. Stanowi to 40% tegorocznych dochodów podatkowych województwa - mówi Rynkowi Zdrowia Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Jesteśmy więc zmuszeni szukać oszczędności, ponieważ funduszy z budżetu nie wystarczy, by zaspokoić wszystkie potrzeby podległych samorządowi instytucji. Chodzi jednak o takie oszczędności, które nie będą się odbijać na normalnej działalności tych ośrodków - dodaje wicemarszałek.

Jednym ze sposobów na ich pozyskanie jest utworzenie tzw. grupy zakupowej zrzeszającej kilka podmiotów, które wspólnie się przygotowują do skonsolidowanego zakupu. Pierwszym projektem realizowanym w ten sposób ma być wspólny zakup energii elektrycznej dla 16 szpitali podległych Mazowieckiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.

Jak zapewnia nas Marcin Kierwiński, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na bieżącą działalność szpitali: - Liczymy, że oszczędności w tym zakresie będą co najmniej kilkunastoprocentowe.

Wybrani

Organizatorem zakupu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE), której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego. - Wybór 16 szpitali wchodzących do grupy zakupowej nie jest przypadkowy - informuje nas Bartosz Dubiński, prezes MAE.

- Agencja najpierw przeprowadziła audyt umów i faktur za energię elektryczną we wszystkich placówkach ochrony zdrowia, których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH