Minister Ewa Kopacz przekonuje, że likwidacja stażu po studiach medycznych ułatwi drogę kariery zawodowej młodym lekarzom i pozwoli załatać pokoleniową dziurę w systemie ochrony zdrowia. Czy projekt zniesienia stażu jest dobrym pomysłem?

Grzegorz Napiórkowski, Stowarzyszenie "Młody Lekarz"

Poszukajmy traconego czasu

Młodsi, studiujący aktualnie koledzy uważają, że jeszcze powinni mieć możliwość ukończenia stażu medycznego.
Rozumiem ich obawy, bo dzisiaj studia nie dają praktycznych umiejętności potrzebnych w szpitalu.
Zrezygnowanie z dotychczasowej formy stażu, jako części szkolenia przygotowującego do zawodu, wymaga jednak powiązania tej zmiany z przebudowaniem programu studiów i specjalizacji.
Ankiety przeprowadzane wśród lekarzy, którzy kończą staże - a powołuje się na nie Ministerstwo Zdrowia - pokazują, że staż jest uważany przez wielu kolegów za okres, w którym marnują część czasu. Jeśli przyszli lekarze z przyczyn tkwiących w samym systemie kształcenia nie mogą wykorzystać tego okresu na optymalny rozwój umiejętności, to rzeczywiście - w moim odczuciu - trzeba poszukać innych form.
Oczywiście, nie można zrezygnować z realizowania w warunkach szpitalnych tego programu, który jest obecnie ujęty w ramy szkoleń. Nim określi się nowe formy jego realizacji warto się zastanowić, jak optymalnie wpisać go i w studia, i w kształcenie podyplomowe. Mnie nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście stażysta musi przejść, ucząc się wykonywania zawodu, przez kilka oddziałów i znowu tam powracać podczas wypełniania programu specjalizacji. Dokładniej mówiąc, chodzi mi o ten etap, kiedy podczas specjalizacji znowu uczymy się tego, czego już raz się uczyliśmy podczas stażu. To jedna z tych części stażu, którą można by wpleść w specjalizację, jeśli jej rozpoczęcie możliwe by było zaraz po studiach. Jako położnikginekolog odbywam parę tygodni stażu z chirurgii, po czym rozpoczynam specjalizację od roku stażu z chirurgii. W moim odczuciu te dwa szkolenia niepotrzebnie dublują się.

Profesor Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. szkolenia podyplomowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Może za dużo tej teorii

Faktem jest, że brakuje lekarzy i mamy lukę pokoleniową w tym zawodzie. Rozumiem, że stąd pomysł zlikwidowania staży podyplomowych, ale do takiego działania należy podejść rozważnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH