MZ popiera opiekę koordynowaną w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Eksperci z zakresu chorób autoimmunologicznych zabiegają o poprawę warunków leczenia swoich pacjentów. O wątpliwościach z tym związanych dyskutowali podczas sesji "Opieka koordynowana w chorobach autoimmunologicznych" w ramach XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.). Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, na ile jest w stanie usprawnić leczenie tej grupy chorych.

W sesji podczas Forum uczestniczyli: Marlena Jankowiak z Departamentu Gospodarki Lekami NFZ; prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji; prof. Karina Jahnz-Różyk, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii; dr Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita"; dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego; prof. Agnieszka Słowik ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; prof. Krzysztof Selmaj z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Niska świadomość społeczna

Eksperci podkreślali, że w Polsce wciąż mamy do czynienia z bardzo niską świadomością społeczną dotyczącą chorób autoimmunologicznych.

Zwracali też uwagę, że pacjenci cierpiący na te schorzenia mają utrudniony dostęp do terapii. Szczególnie to widać tam, gdzie specjalizacje są wąskie. - Zdarza się, że mamy do czynienia z pacjentem, który ma kilka schorzeń z tej grupy jednocześnie, co powoduje, że różni specjaliści muszą ze sobą współpracować. Rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby wprowadzenie opieki koordynowanej - zaznaczali podczas sesji.

Prelegenci chcieliby też zorganizowania dostępu do rehabilitacji dla pacjentów w formie on-line.

Nowy model POZ

Danuta Jastrzębska, naczelnik Wydziału Obsługi Mediów w resorcie zdrowia, wyjaśnia w piśmie przesłanym do Rynku Zdrowia, że w 2017 r. planowany jest do realizacji przez NFZ projekt pozakonkursowy pn. "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) - Etap II Faza pilotażowa - model POZ+".

Jak podkreśla Jast rzębska, projekt stanowi jeden z etapów wdrażania organizacji opieki koordynowanej do polskiego systemu opieki zdrowotnej i zakłada pilotażowe wdrożenie pierwszego z trzech modeli opieki koordynowanej.

Model POZ+ określa nowy sposób organizacji i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej. Zakłada rozszerzenie zestawu świadczeń zdrowotnych - w szczególności przez profilaktykę dostosowaną do wieku i płci pacjenta oraz koordynowanie opieki nad pacjentem w 11 najbardziej powszechnych niezakaźnych chorobach przewlekłych.

Podmiot leczniczy, który przystąpi do projektu, będzie otrzymywał - tak jak dotychczas - wsparcie z budżetu NFZ w formie stawki kapitacyjnej, którą objęci będą wszyscy jego pacjenci oraz dodatkowo ze środków na świadczenia z zakresu opieki specjalistycznej finansowane na zasadzie fee-for-service w ramach budżetu powierzonego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH