Integracja szpitali resortowych z systemami ochrony zdrowia w regionach przyniesie same korzyści - uważają samorządowcy

Resort spraw wewnętrznych i administracji rozważa opcję przekazania części spośród 29 "policyjnych" lecznic samorządom wojewódzkim. - To tylko jeden z możliwych scenariuszy - podkreśla Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA. - Nie będzie żadnego ruchu, dopóki nie zapadną decyzje o ostatecznym kształcie zmian w ochronie zdrowia.
Czekamy m.in. na przyjęcie rozwiązań dotyczących oddłużenia i przekształceń Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zasad finansowania.
- Ponieważ przekazanie szpitali MSWiA marszałkom województw pozostaje w sferze ewentualności, resort nie prowadził dotychczas rozmów z samorządami, nie przystąpił także do projektowania żadnych regulacji w tym zakresie - dodaje Wioletta Paprocka.

Prawie jak wojewódzkie

Lecznice MSWiA podobno są zadłużone w niewielkim stopniu, z wyjątkiem jednostek w Łodzi, Opolu i Gdańsku, przodujących w zakresie wielkości zobowiązań.
Dlaczego podobno? - Sytuacja ekonomiczna naszych placówek będzie znana dopiero po zweryfikowaniu i zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za 2007 r., co nastąpi do 30 czerwca br. - informuje Wioletta Paprocka. - Dane zostaną opublikowane w Monitorze Polskim.
Szpitale resortu mogą się przeważnie pochwalić dobrymi specjalistami oraz nowoczesnym sprzętem medycznym.
Jeśli dodać, że od 1999 r. współpracują z NFZ na takich samych zasadach, jak wszystkie inne lecznice i leczą nie tylko mundurowych oraz ich rodziny, ale wszystkich chętnych, okazuje się, że spełniają de facto taką samą rolę, jak szpitale wojewódzkie. Na tym kończą się jednak podobieństwa.
- Mundurowi stanowią około 25% naszych pacjentów, reszta to mieszkańcy miasta i województwa - mówi Przemysław Daroszewski, dyrektor liczącej 237 łóżek placówki MSWiA w Poznaniu. - Choć pracujemy dla regionu, od szpitali wojewódzkich różni nas zakres "innych" zadań narzuconych przez organ założycielski i nie do końca jawnych. Istotną różnicą są także realia finansowe.
- W przeciwieństwie do lecznic marszałkowskich jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie w staraniach o środki unijne. Resort, w przeciwieństwie do samorządu, nie poręczy nam też żadnego kredytu. Pieniądze, oczywiście o wiele za małe w stosunku do potrzeb, dostajemy wyłącznie z budżetu - przypomina Daroszewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH