Lustracja stworzy niebezpieczną presję

Minister zdrowia ma prawo wiedzieć, z kim współpracuje, ile i gdzie zarobił konsultant. Dane te posiada każdy urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania konsultanta, który mógłby np. przesyłać ministrowi zeznania podatkowe, informując w ten sposób o swoich zarobkach.

Nowa ustawa o konsultantach i ich publiczna lustracja biznesowa zmienia pozycję konsultanta, poddaje go niebezpiecznej presji, czyni z niego bardziej polityka i urzędnika niż eksperta merytorycznego (konsultanci będą m.in. składać specjalne oświadczenia, w których znajdą się informacje dotyczące członkostwa w organach spółek handlowych, stowarzyszeń, fundacji; poinformują też, czy są przedstawicielami albo pełnomocnikami przedsiębiorstw zajmujących się produkcją lub obrotem lekami - red.).

Sama funkcja konsultanta medycznego, powinna nadal ograniczać się do opiniowania problemów merytorycznych i nie powinien on wyręczać urzędników ministerstwa w pracy biurokratycznej. Nie powinien też być poddawany presji tzw. opinii publicznej i tu powinien mieć wsparcie ze strony ministerstwa, inaczej staje się nieobiektywny. Musi to być osoba bardzo kompetentna, stale uzupełniająca swą wiedzę (co wiąże się z ogromnymi kosztami), aktywnie uczestnicząca w życiu danej specjalności, prowadząca wykłady, mająca duży autorytet w środowisku. Dotychczasowa praktyka wyboru w zasadzie spełniała te kryteria.

Zastrzeżenia budzi też deklaracja, jaką miałby składać konsultant. Zawiera ona bowiem 23 punkty napisane w języku prawnym i odwołujące się do konkretnych zapisów w prawie. Pod rygorem kary wymaga podania wiarygodnych informacji, które należałoby w bliżej nieokreślony sposób uzyskać od podmiotu, z którym konsultant współpracuje.

Nie wiadomo, dlaczego informacje te mają być publicznie dostępne. Niedobrze, że w deklaracji brakuje oceny, czy ta współpraca służy dobru publicznemu.

Przy wprowadzanych rozwiązaniach będzie niezmiernie łatwo zniszczyć autorytet ludzi, którzy są powszechnie szanowani, na co pracowali przez lata. Kto w takich warunkach będzie chciał pełnić funkcje konsultantów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH