Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o odwołanie Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. 28 maja br. Rada Funduszu większością głosów (7:1) pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra. Szefa NFZ może odwołać premier, dla którego opinia Rady NFZ nie jest wiążąca. Donald Tusk zapowiedział, że prawdopodobnie do wniosku się przychyli.

- Przyczyną mojego odejścia jest zmiana koncepcji Narodowego Funduszu Zdrowia - oświadczył 29 maja Jacek Paszkiewicz. Dodał, że według ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, on nie będzie się mieścił w nowej koncepcji funkcjonowania Funduszu.

Minister Arłukowicz podkreśla, że wniosek o odwołanie Paszkiewicza to początek zmian w Funduszu, które będą dotyczyły m.in. systemu finansowania. Dodał, że chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia.

Umowy niezgody

Przypomnijmy, że 8 maja na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowany został list prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza do premiera Tuska. Szef samorządu lekarskiego wyrażał oburzenie faktem podpisania przez prezesa NFZ zarządzenia w sprawie wzoru umowy upoważniającej lekarzy do wystawiania recept na leki refundowane ze środków publicznych w brzmieniu nieuwzględniającym zgłoszonych przez środowisko lekarskie uwag, m.in. w sprawie wykreślenia zapisu o karach umownych za wypisanie recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi.

- Minister Arłukowicz nigdy nie kwestionował wzoru umowy pomiędzy Funduszem a lekarzami w sprawie uprawnień do wypisywania recept refundowanych. Gdyby minister zdrowia oficjalnie miał coś przeciwko, to na pewno wszcząłby procedurę unieważnienia mojego zarządzenia - podkreślał Jacek Paszkiewicz w rozmowie z dziennikarzem TVN24.

Wcześniej nie ukrywał jednak swojej krytycznej opinii dotyczącej treści rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich: "Największy (...) wyłom w systemie, jakiego dokonali autorzy rozporządzenia, a który w mojej ocenie będzie skutkował otwarciem olbrzymiego obszaru nieprawidłowości, prowadzących do kompletnie niekontrolowanego wypływu pieniędzy, to usankcjonowanie niezgodności między sprawozdawczością elektroniczną a dokumentem źródłowym, jakim jest recepta" - pisał w Jacek Paszkiewicz w komentarzu dla portalu rynekzdrowia.pl.

Giełda kandydatów i komentarze

Na "dziennikarskiej giełdzie" pod koniec maja pojawiło się kilku nieoficjalnych kandydatów do objęcia stanowiska prezesa NFZ (m.in. obecni wiceministrowie zdrowia -Agnieszka Pachciarz i Jakub Szulc, a także dr Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka). Nie ustawały też komentarze dotyczące następcy Jacka Paszkiewicza oraz przyszłości Funduszu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH