Twórca komputerowej mapy mózgu gościem BioForum 2011

Prof. Wiesław Nowiński - światowej sławy radiolog, autor powszechnie znanej komputerowej mapy mózgu, będzie honorowym gościem i jednocześnie jednym z prelegentów podczas prestiżowej międzynarodowej imprezy branży biotechnologii i life science - BioForum 2011 (Łódź, 11-12 maja 2011 r.).

Od 19 lat profesor Nowiński prowadzi w Singapurze badania nad możliwościami poznania anatomii ludzkiego mózgu. Prace te mają ogromne znaczenie, m.in. ze względu na wzrastające - wraz z rosnącym tempem życia - zagrożenie występowania i rozwoju chorób mózgu, takich jak udar, guzy, zwłaszcza choroby Parkinsona.

Ważny jest czas

Szacuje się, że w Polsce w ciągu roku udaru mózgu doznaje około 70 000 osób.

Choroba ta jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych. Natomiast zaburzenia ruchu, spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi komórek nerwowych w istocie czarnej, dotykają ok. 1,5% populacji (w Polsce roczna liczba zachorowań to ok. 60 000).

Dlatego tak istotna dla lekarzy i pacjentów jest szybka ocena, który obszar mózgu jest zagrożony chorobą oraz wielkością postępu danej choroby. Umożliwiają to komputerowe atlasy mózgu, opracowane przez zespół prof. Wiesława Nowińskiego, które zdobyły światową sławę. Stworzono ich już kilkanaście - anatomiczne, funkcjonalne, naczyniowe, obrazujące choroby neurologiczne.

Trójwymiarowe, przejrzyste i niezwykle dokładne atlasy, zwane "Cerefy", stosowane są w aplikacjach klinicznych, naukowych i edukacyjnych. Dzięki nim możliwe jest jeszcze lepsze poznanie anatomii mózgu, a to pomaga m.in. przy planowaniu operacji. W neurochirurgii operacje często wymagają nietypowych dojść do bardzo głębokich warstw mózgu, dlatego niezwykle ważna jest precyzja.

Lekarz musi wiedzieć, jak głęboko w tkance mózgowej prowadzić cięcie skalpelem, w którą stronę i jakie ominąć struktury. Stawką są najważniejsze funkcje życiowe.

Nowoczesne atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH