Eurodeputowani odrzucili dyrektywę przedłużającą czas pracy lekarzy

Eurodeputowani odrzucili 17 grudnia ub.r. uzgodniony przez unijne rządy projekt dyrektywy o czasie pracy, zgodnie z którym tydzień pracy w UE mógłby być za zgodą pracownika wydłużany z 48 do 65 godzin.
Dyrektywa umożliwiała też zaliczenie części czasu spędzonego na dyżurach (w tym lekarskich czy strażackich) do tzw. nieaktywnego czasu pracy. Protestujący w Strasburgu 15 i 16 grudnia ub.r. lekarze obawiali się, że oznaczać to będzie dla nich mniejsze zarobki i więcej pracy.
- Gratuluję zwycięstwa całemu Parlamentowi Europejskiemu, dwóm milionom lekarzy w Europie i milionowi studentów medycyny oraz związkom zawodowym - powiedział sprawozdawca PE ds. dyrektywy o czasie pracy, hiszpański socjalista Alejandro Cercas.
Jak podkreślił Cercas, wynik głosowania "to nie przeszkoda, ale szansa na poprawienie decyzji i poziomu życia obywateli". Polski samorząd lekarski także cieszy się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim: - Decyzja parlamentu sprowadza się do tego, że nie dojdzie do niekorzystnych zmian. Cieszymy się z tego. Propozycje rządów państw unijnych odebrałyby prawa, które przysługują lekarzom. Na przykład pomysł o udzieleniu odpoczynku w rozsądnym terminie, tj. 2 tygodni, był absurdalny, niekorzystny dla lekarzy i niebezpieczny dla pacjentów - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Odrzucenie dyrektywy oznacza również, że - tak jak wcześniej ustalono - klauzula opt-out (pozwala za zgodą lekarza wydłużyć tygodniowy czas pracy do 65 godzin) zostanie zniesiona za 3 lata.
- Trzeba będzie przeorganizować system. Jest to krok w dobrym kierunku. Klauzula opt-out to swoisty wyłom w prawie pracy - tłumaczy Konstanty Radziwiłł.
Samorząd lekarski zabiegał o odrzucenie dyrektywy.
Prowadził na ten temat rozmowy z europosłami oraz wysyłał pisma, a nawet listy z instrukcją głosowania w tej sprawie dla europejskich parlamentarzystów .

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH