Lista życzeń i oczekiwań jest długa

Jakie decyzje i działania powinny zostać podjęte w 2018 roku, aby polski system opieki zdrowotnej funkcjonował sprawniej, a tym samym lepiej służył pacjentom? Zapytaliśmy o to m.in. polityków różnych opcji, lekarzy, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów zawodowych.

Jakie decyzje i działania powinny zostać podjęte w 2018 roku, aby polski system opieki zdrowotnej funkcjonował sprawniej, a tym samym lepiej służył pacjentom? Zapytaliśmy o to m.in. polityków różnych opcji, lekarzy, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów zawodowych.

Wspólnym mianownikiem większości odpowiedzi są kwestie związane z finansowaniem ochrony zdrowia oraz organizacją leczenia. Poniżej publikujemy listę zdrowotnych życzeń i oczekiwań naszych rozmówców na początku 2018 roku.

Prof. ROMUALD K RAJEWSKI,

wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Szybszy wzrost nakładów

Środowisko lekarskie życzyłoby sobie, aby wraz z nowym rokiem doszło do szybszego, niż obecnie zadeklarowano, wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że są podstawy do podkreślania przez rząd, iż przyjęta regulacja prawna dotycząca wzrostu nakładów na służbę zdrowia do wysokości 6,8% PKB w terminie do 2025 roku jest wielkim sukcesem.

Jednak bardzo niepokoi, że nawet jeśli wzrost dokona się w zaproponowanym tempie, to, niestety, w okresie docelowym, czyli w 2025 r., dysproporcja pomiędzy posiadanymi przez sektor ochrony zdrowia środkami finansowymi a potrzebami powiększy się. Szacując potrzeby zdrowotne społeczeństwa i rozwój medycyny, należałoby przyjąć, iż w 2025 r. powinniśmy dochodzić do 10% PKB przeznaczanych na służbę zdrowia.

System wynagrodzeń

Druga ważna kwestia dotyczy regulacji systemu wynagrodzeń, który powinien być w miarę przejrzysty i stabilny. Sprawa ta jest szczególnie ważna dla lekarzy i innych pracowników medycznych, których wynagrodzenia są rażąco niskie. Mam tu na myśli lekarzy młodych, którzy bardzo mało zarabiają, a ich potrzeby w okresie intensywnego rozwoju zawodowego są duże.

Chodzi nam także o lekarzy specjalistów, którzy w wielu miejscach zarabiają niewspółmiernie mało w stosunku do wiedzy, umiejętności i nakładu pracy. To jest oczywiście patologia, która psuje system i powoduje wiele niekorzystnych zjawisk, jak np. różne manewry pomiędzy zatrudnieniem a kontraktami czy pracę na różnych zasadach w tym samym miejscu.

Brak stabilizacji zarobkowej oraz kwestie związane, ogólnie mówiąc, z warunkami pracy wpływają na decyzje migracyjne, zwłaszcza młodych lekarzy.

TOMASZ L ATOS, poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH