Do końca tego roku 208 szpitali ma otrzymać łącznie 150 mln budżetowych złotówek

Szpitale mające powyżej 400 łóżek, których właścicielem jest samorząd terytorialny, otrzymają pomoc finansową od Ministerstwa Zdrowia. 12 sierpnia rząd przyjął nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli".
Uchwała zawiera wykaz 208 szpitali, które zostaną dofinansowane w ramach programu w drugiej połowie tego roku.
Chodzi o placówki pełniące kluczową rolę w świadczeniu usług medycznych dla dużych populacji. Mają w sumie otrzymać 150 mln zł.
- Specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia tworząc listę takich szpitali, oparł się m.in. na katalogu usług medycznych przedłożonych przez ZOZ-y.
Brał też pod uwagę jakość świadczonych usług i znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie - powiedział nam Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Specjalne umowy

Wysokość przyznanej dotacji ma zależeć od wielkości i potrzeb danej placówki.
Jest to pomoc bezzwrotna, a szpitale przeznaczą ją m.in. na spłatę różnych zobowiązań finansowych.
Część szpitali prawdopodobnie wykorzysta otrzymane środki na restrukturyzację i redukcję zadłużenia wymagalnego. Środki na wypłatę tych dotacji są zaplanowane w tegorocznej ustawie budżetowej.
- Szpitale będą podpisywać specjalne umowy, w których określą swoje potrzeby oraz sposób wydatkowania przyznanej kwoty - mówi Jakub Gołąb.
Szpitale zostały podzielone na trzy grupy (A, B, C). Do pierwszej zostały zakwalifikowane te o stabilnej sytuacji finansowej, które już obecnie są przygotowane do przekształcenia w spółki.
Do grupy B trafiły placówki o niskim wskaźniku zadłużenia, wymagające jednak dokapitalizowania. W ostatniej znalazły się szpitale najbardziej zadłużone, które muszą wdrożyć programy naprawcze.
Rząd liczy na to, że dzięki dodatkowym środkom powiększy liczbę szpitali z grupy A i B, a jednocześnie ograniczona zostanie liczba szpitali najbardziej zadłużonych.
Ma to ułatwić realizację procesu restrukturyzacji i sprawić, że więcej szpitali przekształci się w spółki prawa handlowego, bez konieczności otrzymania zewnętrznej pomocy finansowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH